Все починається із зміни свідомості громадян – так стверджують ті, котрі за невеликий проміжок часу змогли змінити свою країну. Одним із прикладів короткотермінової «комунальної реформи головного мозку» українця, а конкретно лучанина став міжнародний проект «Розвиток комунальних послуг, як складова сталого розвитку міст польсько-українського прикордоння», що реалізується в рамках співробітництва Польща-Білорусь-Україна.
Втілення міжнародного «комунального проекту» у Луцьку
Проект має «м'який» характер і ґрунтується на передачі знань і передового європейського досвіду у сфері надання комунальних послуг населенню та підвищенні кваліфікації представників комунальної сфери українського міста Луцьк і польського міста Холм. Метою усіх заходів проекту є підвищення знань жителів міст польсько-українського прикордоння та учасників проекту про послуги, які надають комунальні підприємства міст, їхню якість та європейські норми.
Протягом року в рамках проекту відбувалася низка заходів. Так у січні 2015 року відбулася у міжнародна науково-популярна конференція за участю представників влади міст Луцька та Холм та науковців, де 60 учасників змогли ознайомитися із досвідом в управлінні сектором комунальних послуг у країнах ЄС. Також проведено 5 зустрічей експертних груп, внаслідок яких було створено 5 експертних висновків, що стосуються основних сфер міського господарства: житлове господарство, поводження з відходами, водно-каналізаційне господарство, міський громадський транспорт та теплопостачання у місті. Для представлення та обговорення напрацювань експертної групи було проведено 5 тематичних семінарів, участь у яких брали представники комунального господарства та представники влади обох міст. Останній семінар, що відбувся зовсім недавно - у жовтні носив характер підсумкового, на ньому учасники ділилися результатами спільної роботи, налагоджували майбутню співпрацю.
Практично кожен семінар завершувався навчальним візитом на комунальні підприємства міст-партнерів.
На заключному семінарі було презентовано основні продукти проекту - Концепції щодо зливу дощової і талої води в місті Холмі та місті Луцьку.
З думкою про перспективу майбутньої міжнародної роботи у місті Луцьку в рамках проекту було створено та обладнано Центр транскордонної економічної співпраці (вул. Богдана Хмельницького, 17), який надалі працюватиме над розробкою нових проектів розвитку прикордонної, транспортної, туристичної, комунальної, природоохоронної інфраструктури, молоді та спорту, культурних центрів, а також над реалізацією стратегії розвитку прикордонних регіонів України та Польщі. Отож, іноземні інвестиції у зміну української свідомості не були марними, адже стільки нових ідей та думок поселилося у головах лучан після участі у міжнародних заходах. Подальше завдання – спрямувати їх у правильне русло.