У Луцьку не вщухає скандал навколо будівництва храма

Місцевий краєзнавець стверджує, що роботи, які здійснює єпархія УПЦ КП, руйнують історичну спадщину міста

Ігор Левчук продовжує боротися з роботами,  які веде регіональна громада храму Холмської ікони Божої Матері. У вівторок, 5 січня, краєзнавець повідомив поліцію та відділ архбудконтролю міста про відновлення робіт на об’єкті. За його словами, настоятель храму обіцяв, що будь-яка діяльність буде продовжуватися тільки під наглядом науковців та археологів, проте жодних договорів з ДП«Волинські старожитності» і досі не уклав, інформує Район.Луцьк

«На земельній ділянці, яку видали єпархії УПЦ КП громаді Холмської ікони Божої Матері, знаходиться об’єкт культурної спадщини. За свідченнями наших істориків та археологів – це поселення V століття,  там був історичний цвинтар. У 2012 році була ситуація, коли на ділянці почали незаконні роботи і знищили частину могил, частину культурного шару. Зараз там знову проводяться земельні роботи. Минулого тижня ми під’їжджали до храму і говорили з священиком,  він запевнив,  що роботи будуть вестися тільки під наглядом науковців та археологів», – розповів Ігор Левчук.

Договір священик мав украсти з ДП «Волинські старожитності», яке і повинно було б здійснювати контроль. Проте жодних домовленостей не було, а роботи продовжилися.   

«Сьогодні я зв’язувався з Олексієм Златогорським (директор ДП «Волинські старожитності») і він повідомив, що до нього ніхто не звертався,  договорів немає і нагляду ніхто не здійснює. Сьогодні там були екскаватори,  машини копають повним ходом. З боку міста ніякого контролю не здійснюється», – зазначив Ігор Левчук.

За викликом краєзнавця на місце будівництва виїхала поліція та представники архбудконтролю, проте жодних робіт на території виявлено не було.

Слідчий луцької поліції Роман Клим’юк зазначив, що поліція розбереться у ситуації. Проте констатувати факт здійснення незаконних робіт не може, бо на момент прибуття правоохоронців жодна техніка на ділянці не працювала.

Нічого про ведення незаконних робіт не змогли сказати і в відділі архбудконтролю.

«Декларація про початок будівельних робіт зареєстрована і це є підставою для їх проведення. А так як будівельні роботи тут зараз взагалі не відбуваються, то нічого незаконного тут бути не може», – зазначив виконуючий обов’язки начальника відділу архбудконтролю Луцької міської ради Юрій Маслюк.

Через кілька хвилин після прибуття поліції з’явився і сам настоятель  храму, якого обурили закиди про незаконність робіт. Оскільки, за його словами, на ділянці проводили археологічні розкопки та є  відповідні документи і дозволи.

«Ось там є декларація про початок будівельних робіт, видана згідно із нормами, є документи на землю. Ми провели археологічні розкопки, заплатили за них гроші,  у мене є чеки, є довідка про виконання розкопок. По-перше, зараз тут роботи ніякі не ведуться. У нас в державі роботи проводять за певними нормами – акт на землю, розроблений проект, який пройшов експертизу, всі документи для цього є, проведенні археологічні розкопки, за них ми тоді заплатили 10 тисяч доларів», – розповів священик.

Проте Ігор Левчук запевняє,  що ніяких розкопок на ділянці не було, а священик обманює про реальну ситуацію справ.

«На ділянці, на якій вони будують, археологічні роботи ніхто не проводив. Людина відверто бреше по всіх питаннях.  У четвер ми приїжджали туди і він нас запевнив, що укладе договір зі Златогорським і буде нагляд. Ніяких дозволів ніхто не давав, ніяких наглядів не забезпечують. А поліція не розбирається у законодавстві. Про що можна говорити з людиною,  якій пояснюють, що там стоїть питання земляних робіт, а він розказує, що у них паспорт на будівництво», – обурився краєзнавець.

Окрім того, на сторінці «Збережемо древній Луцьк» у соціальній мережі Facebook Ігор Левчук розмістив документи,  які засвідчують обов'язкове проведення археологі та нагляд спеціалістів під час будівництва.  А токож висновок про збитки, нанесенні несанкціонованим будівництвом церкви, які перевищують п'ять мільйонів гривень.