Заробітчанин перевіз через кілька кордонів і подарував луцькому храму старовинну ікону, яку в Іспанії збирались викинути на смітник.
Чоловік пережив прискіпливі перевірки на двох митницях, а на території Німеччини –навіть безпричинне взяття під варту, утримання у в’язниці і депортацію..Про це ЗІКу повідомила Людмила Приймачук з Волинській єпархії УПЦ.
Втім, на його превеликий подив, старовинну ікону Богоматері, що лежала на дні валізи, ні поліцейські, ні митники так і не побачили. І саме її заступництвом чоловік пояснює благополучне закінчення його невеселої історії.
Заробітчанин Іван розповів: «Ікону Богородиці я виявив під час ремонту однієї мадридської квартири. Вона лежала в стосі картин, що залишились від попередніх господарів. Придбавши уквартиру, нові власники помешкання зібрались їх викинути на смітник. Як виявилось, раніше квартира належала військовослужбовцю, що в роки другої світової воював на боці гітлерівської Німеччини. Мені вдалось з’ясувати, що певний час дивізія, у складі якої ніс службу іспанець, дислокувалась під Курськом. Тому цілком можливо, що ікону він привіз з війни як трофей, сподіваючись вигідно продати. Втім, схоже, для нащадків вона ніякої цінності вона не являла».
Побачивши старовинний образ, з якого дивився скорботний лик Богородиці, чоловік зрозумів, що тримає у руках православну святиню. А відтак вирішив, що її місце – у храмі. Тому й спробував переправити ікону в Україну. Автівка, якою добирався додому лучанин, без проблем перетнула іспансько-французький і французько-німецький кордони. А зовсім недалеко від польської митниці їх зупинили німецькі поліцейські.
«Мене вивели з машини, перевірили документи, і незважаючи на те, що все було в порядку, забрали з собою. Нічого не пояснюючи, почали обшук. Перевірили всі речі, навіть спеціальними спицями прокололи підошви у взутті – очевидно, шукали наркотики. Коли ж дійшли до валізи, де лежала ікона, я почав подумки просити Богородицю про допомогу. І, як не дивно, німці лише відкрили сумку, але перевіряти її не стали. Обмежились тим, що забрали всі гроші, а мене відвезли у в’язницю», – зізнався Іван.
Як виявилось, чоловік був не першим бідолахою-іноземцем, якого без пояснення причин німці запроторили за грати. І лише після втручання посольства ситуацію вдалося врегулювати. Українця передали французькій поліції. Ті, своєю чергою, знову обшукали чоловіка, проте валізу з іконою так і не перевірили. Після цього видали всі необхідні документи і відправили його в Іспанію.
Друга спроба перевезти ікону в Україну таки вдалася. Чоловік поклав образ на дно коробки з олією і передав попутнім транспортом, а сам вирушив в Україну літаком. Всю дорогу пан Іван щиро молився Богородиці, і вона знову його почула –к оробку ніхто так ні разу і не відкрив.
Відразу по прибуттю заробітчанин подарував ікону одному із луцьких православних храмів. Зважаючи на те, що святиня потребувала відновлення, священики звернулись за допомогою до фахівців музею Волинської ікони.
«Ми маємо справу з однією із копій знаменитої Донської ікони Богородиці, що її написав у XIV столітті Феофан Грек. Вона завдячує своїй назві донським козакам – за легендою, саме ця ікона надихала їх під час битви на Куликовому полі, і її вони на честь перемоги подарували Димитрію Донському. Їкону часто переписували, зокрема, у нашому випадку це копія XIX століття. Найімовірніше, її намалювали в обителі. Про це свідчить досить вправне монастирське письмо з правильною іконописною каліграфією, із знанням основ виписування лику, послідовності накладання фарб», – розповіла художник-реставратор Леся Обухович.
Пані Леся каже, що працювала над іконою кілька місяців – живопис на старовинному образі був зовсім забруднений, на левкасі видно було вм’ятини. Днями після реставрації Донську ікону Богородиці повернули в храм. Прикрашена новою рамкою, найближчим часом вона займе чільне місце в іконостасі.