Права людини в Україні – крок за кроком до європейських стандартів

Національна стратегія у сфері прав людини є чи не першим системним документом, покликаним інтегрувати, цінності прав людини в різні сфери державної політики.

Уповноваженому Верховної Ради з прав людини, провідним неурядовим організаціям свого часу вдалося переконати керівництво держави визначити правозахисні цілі на найближчі п’ять років.

 Упродовж більш ніж півроку на різних майданчиках та в різних середовищах тривало вироблення стратегічного документа. Врешті, Національну стратегію було затверджено Указом Президента України від 25 серпня 2015 року № 501/2015.

           Увібравши в себе напрямки реформування правосуддя, унеможливлення свавільного позбавлення свободи та жорстокого поводження, ідеї недискримінації національних та соціальних меншин, вимоги врахування прав та інтересів людей, які стали особливо вразливими через сучасні події та суспільні процеси країни, Національна стратегія консолідувала урядовців, правозахисні інституції та громадянське суспільство. Для виконання Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року, затверджено розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2015 року № 1393-р.

          Європейське суспільство приділяє значну увагу питанням захисту прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини. Правовий статус представників ромської національної меншини визначено у міжнародному та національному законодавстві України.

         З врахуванням вимог статті 1 Закону України « Про національні меншини в Україні» представникам ромської національної меншини, які є громадянами України гарантуються рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи. Усі громадяни України користуються захистом держави на рівних підставах. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, держава виходить з того, що вони є невід'ємною  частиною загальновизнаних прав людини.

         Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням. Основними завданнями з реалізації Національної стратегії є сприяння правовому, соціальному захисту ромів, сприяння їх зайнятості, підвищення освітнього рівня, забезпечення охорони здоров’я, поліпшення житлово-побутових умов ромів, задоволення їх культурних та інформаційних потреб.

         Значна частина заходів по виконанню Плану покладається в державі на Міністерство юстиції України та його структурні підрозділи на місцях, зокрема щодо забезпечення рівних можливостей національних меншин в частині реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація народження стала вільно доступною для усіх дітей, незважаючи на їх етнічне походження та соціальний статус.

Начальник відділу ДРАЦС УДР ГТУЮ у Волинській області                                           А.С.Кратік