Міжнародний день відмови від куріння відзначається щороку в третій четвер листопада. Цю традицію започаткувало Американське онкологічне товариство ще в 1977 році, оцінивши згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.
Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо цієї проблеми не може не лякати. Ви тільки задумайтеся: від згубної звички щорічно у світі помирає близько 5 мільйонів людей. Погодьтеся – це багато. Куріння тютюну — найпоширеніша звичка, яка руйнує здоров'я людини. Понад 30% усіх ракових захворювань безпосередньо пов’язані з курінням.
Ця шкідлива звичка є основною причиною раку багатьох органів: легень, трахеїв і бронхів - 85%, гортані - 84%, ротової порожнини ( включаючи губи та язик) - 92%, стравоходу -78%, підшлункової залози - 29%, сечового міхура- 47%, нирок - 48%.
Тютюнопаління негативно впливає на всі органи і системи людського організму.
Так, кожна викурена цигарка спричиняє спазм судин, зменшує доставку кисню до серця і мозку, підвищує артеріальний тиск та збільшує ризик виникнення інфаркту міокарду або інсульту. У курців «зі стажем» діагностуються хронічні обструктивні захворювання легень, в тому числі, й хронічні бронхіт та емфізема ( хворобливе розширення) легень.
У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Проте здійснення на загальнодержавному рівні послідовних кроків у боротьбі з тютюнопалінням, а це, найперше, – значне підвищення цін на цигарки, прийняття відповідних антитютюнових законів, впровадження попереджувальних надписів і картинок на пачках цигарок, активна санітарно-освітня робота, особливо серед підростаючого покоління, поступово дає позитивні результати. Так все більше стає молоді, яка ніколи не пробувала курити. З 2011 до 2015 років кількість щоденних курців серед підлітків 15-17 років зменшилась на 40% ( з 20.1% до 12,2%)
Разом із тим, хочу нагадати, що куріння шкідливо впливає на здоров’я не тільки тих людей, що палять, а й тих, хто перебувають в оточенні курців і змушені дихати повітрям, яке забруднене тютюновим димом. Це, так зване, пасивне або вимушене куріння. Адже, спалюючи цигарку, курець поглинає тільки половину отруєних речовин, інша ж половина потрапляє в навколишнє середовище. Варто займати активну позицію і нагадувати курцям про те, що ще від 16 грудня 2012 року діє Закон № 4844-VІ, що забороняє куріння у громадських місцях (з відповідними штрафами). Законом забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства, на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів, у під’їздах житлових будинків, у ліфтах, у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я та навчальних закладів, на вокзалах, на дитячих майданчиках та ін.
При наявності курців у сім’ї ризик розвитку онкозахворювань зростає у кожного члена сім’ї. Люди, які в дитячому віці піддавалися впливу тютюнового диму, але самі палити не почали, всеодно мають підвищений ризик захворіти на рак. Обстеження дружин курців чоловіків дозволило зробити висновок: ризик розвитку раку легенів у 2-3 рази у них вищий, ніж у жінок, чоловіки яких не курять. Діти жінок-курців відстають у фізичному і розумовому розвитках.
Діти батьків, котрі палять, набагато частіше хворіють нервовими захворюваннями, раніше починають курити самі. Частота респіраторних захворювань у таких дітей знаходиться в прямому зв'язку з кількістю сигарет, що викурюються їх батьками упродовж доби.
Експерти ВООЗ, узагальнивши дані багатьох країн світу, зробили висновок:
- смертність серед курців на 30-80% є вищою, ніж тих, хто не курить;
- смертність зростає зі збільшенням кількості викурених цигарок;
- смертність вища серед людей, які почали палити в молодому віці.
- серед померлих від хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ) не менше 75% курців;
- смертність від раку легень серед курців вища в 20 разів;
- стенокардія у курців зустрічається частіше у 13 разів;
- інфаркт міокарда уражує курців до 12 разів частіше (особливо це стосується осіб у віці до 40 років);
- виразка шлунка буває у курців частіше в 10 разів;
- кожен сьомий курець страждає від облітеруючого ендартеріїту, який часто призводить до ампутації ніг;
- рак нирок зустрічається у курців частіше в 5 разів;
- із 100 випадків захворювання на туберкульоз легень 95 припадають на частку курців;
- куріння відіграє значну роль у розвитку раку гортані, порожнини рота, стравоходу, сечового міхура, нирок, підшлункової залози.
Те, що куріння шкідливе, – факт незаперечний. А курити чи не курити – кожен вибирає для себе сам. Але чим раніше відмовитесь від цієї згубної звички ( а краще взагалі не починати), тим більша ймовірність, що організму вдасться відновитись за рахунок резервних можливостей.
Так вже через 20 хвилин після останньої викуреної цигарки артеріальний тиск знизиться до нормального, відновиться нормальна робота серця, покращиться кровопостачання кінцівок.
Через 8 годин нормалізується вміст кисню в крові.
Якщо продовжити відмову від паління до двох діб, то посилиться здатність відчувати смак і запах.
Тиждень утримання від цигарок поліпшить колір обличчя, неприємні запахи від волосся і шкіри зникнуть.
Здоров'я почне повертатися через місяць: стане легше дихати, поступово зникнуть стомлення, головний біль, кашель.
Існують безліч способів відмови від куріння: голкорефлексотерапія, гіпноз, медикаментозні засоби, величезна кількість методів народної медицини. Є з чого вибрати найкращий для себе спосіб відмови від сигарет. Однак при такому наборі різноманітних засобів лікування тютюнової залежності людина ніколи не кине палити, якщо сама цього не захоче.
Відмовтесь від тютюнокуріння!
Міжнародний день відмови від куріння – хороша нагода розлучитися з цією згубною звичкою.
Ніхто з колишніх курців ніколи не пошкодував, що він зміг це зробити!
Здоров’я, як ми знаємо - це найцінніше з того, що є в людини. Тому давайте разом будемо викорінювати цю згубну звичку з нашого суспільства і залучати якомога більше людей до здорового способу життя.
Головний лікар обласного центру здоров’я Сергій Новосад