“Хворобу може знайти кожен, наше завдання - знайти здоров‘я” - таке правило лікарів-остеопатів. Остеопатію часто плутають з мануальною терапією і помилково вважають, що остеопати лише “лікують спину”. Насправді ж, можливості остеопатії набагато більші. Лікар-остеопат Ігор Сомов каже: у нього бували пацієнти з різними проблемами. Бувало, дівчата навіть просили забрати асиметрію обличчя. Так, остеопатія може допомогти і в цьому також. А ще - відновитися після пологів, позбутися наслідків давніх травм, нормалізувати сон та обмін речовин...Ну і спину, звісно ж, лікують теж. Головне - кваліфікація лікаря. Адже, попри те, що в Україні остеопатія вважається нетрадиційною медициною, той, хто її практикує, повинен мати фах лікаря. Остеопатичні техніки вимагають глибоких знань анатомії та розуміння принципів роботи організму людини, тому без цього - ніяк.
У всьому світі остеопатія вже давно дуже популярна. Наприклад, у Франції лікар-остеопат обов’язково присутній на пологах, а у США вона прирівняна до офіційної медицини. У нас ця галузь лише починає стрімко розвиватися.
Ігор Сомов за освітою хірург, має великий досвід роботи з дітьми, а навики остеопатії вивчав у кращих викладачів із Франції, США, Італії, Великобританії, Австрії.
- Пане Ігорю, можна сказати, що остеопатія лікує абсолютно все?
Якщо хвороба не є застарілою, можна допомогти майже у всіх випадках. Звісно, рак на останніх стадіях остеопатією не вилікуєш, але при початку перебігу хвороби можна активізувати ресурси організму так, щоб допомогти боротися. А ще важливо працювати профілактично. Якщо робити це правильно, можна запобігти багатьом тяжким хворобам.
Остеопатія не лікує окремі захворювання та симптоми, остеопатія розглядає людський організм як єдине ціле. Остеопат на сеансі повинен "увімкнути" ресурси самовідновлення організму пацієнта, активізувати його власні сили, спрямувати їх на подолання хвороби. Остеопатія практично не має протипоказань, і вдаватися до неї можна як з лікувальною, так і профілактичною метою.
- Як остеопатія взаємодіє з традиційною медициною? Остеопати вдаються до медикаментозного лікування чи повністю його заперечують?
- Остеопатія - повністю самодостатня галузь і обходиться без застосування будь-яких допоміжних методів. Єдиний інструмент - руки лікаря. Хороший фахівець за допомогою дотику може оцінити стан м’яких тканин, внутрішніх органів, кровообігу. Остеопатичні методи дозволяють знайти "ключі", щоб відчути весь організм вцілому і налагодити взаємодію його частин. Образно кажучи, здоров’я знаходиться на кінчиках пальців лікаря.
Разом з тим, не можна однозначно стверджувати, що остеопатія "проти" медикаментозного лікування, деколи різні методи доволі успішно взаємодіють. Наприклад, у випадках, коли без медикаментів ніяк не обійтися, а організм ослаблений, не здатен перетравити хімію, остеопатія може підготувати його до медикаментозного лікування, зробити сильнішим.
- Чим відрізняється остеопатія від мануальної терапії?
- Підходом до лікування, баченням проблеми. Остеопатія як галузь медицини набагато ширша, ніж мануальна терапія. Мануальний терапевт усуває симптоми, які є наслідком якихось порушень в організмі. А остеопат використовує комплексний підхід, який дозволяє побачити першопричину хвороби.
Наприклад, при болю у спині мануальний терапевт буде бачити першопричину у зміщенні хребців. Хребці вправили - біль зник. Але через деякий час він може поновитися. Бо першопричина порушення не виявлена і не ліквідована.
Лікар-остеопат бачить проблему дещо інакше, цілісно , обємно. Саме по собі зміщення хребців відбутися не могло, потрібно знайти першопричину патології, усунути її, щоб хребці могли "комфортно себе почувати" і природньо зайняти своє правильне положення. Постійним вправленням проблеми не вирішити і лише при роботі з причиною, наслідки можна вилікувати повністю. І той же хребець можна "направити", навіть не чіпаючи його безпосередньо. Остеопатія враховує безліч моментів: м’язову пам’ять, психосоматику.
Саме в цьому і є головна відмінність від мануальної терапії. Також остеопатія має в своєму арсеналі більш м’які методи, котрі дозволяють абсолютно безпечно застосовувати її для вагітних жінок та новонароджений дітей.
- А чим сам може бути корисна остеопатія під час вагітності?
- Остеопатична корекція дозволяє уникнути болю в хребті при вагітності, знизити тонус матки, врегулювати психоемоційний стан жінки, подолати токсикоз та набряки. А те, що може зробити остеопат для дитини у перші години після її народження, дуже важко переоцінити. Попрацювавши з новонародженим остеопатично, можна уникнути безлічі проблем у майбутньому, зокрема дисплазії, гіпертонусу м’язів, спастики.
Приміром, у Франції остеопат обов’язково має бути присутній на пологах. Також для відновлення жінки після народження дитини, швидшого повернення до форми, є корисними остеопатичні методи.
- Чи може допомогти остеопатія при таких тяжких захворюваннях, як, скажімо, ДЦП?
- Повністю позбавити пацієнта такої хвороби неможливо, але цілком реально полегшити його стан. У моїй практиці є маленькі пацієнти з ДЦП та аутизмом. Після сеансів батьки відзначають, що діти стають більш зосереджені, відкритіші, легше йдуть на контакт.
Остеопатія працює з такими дітками м’яко, безболісними методами. На прийомі у висококласного остеопата малюк може заснути, просто від дотику. І це не містика і не шаманство, це - професіоналізм лікаря.
- Як відбувається прийом у остеопата? На що слід звернути увагу, щоб добре до нього підготуватися?
- Лікування починається з консультації пацієнта, щоб зрозуміти, що з ним відбувається. Для остеопата не так важливий сам біль, як його причина. Тому дуже важливо якомога повніше і точніше відповісти на запитання лікаря.
Чарівних пігулок не буває, як і «зцілення» за один раз. Для відновлення здоров’я потрібна системна робота.
Дуже важливий фактор для успіху остеопатичного лікування – бажання пацієнта співпрацювати з лікарем. Остеопат - це великою мірою і психотерапевт, і дієтолог, і порадник щодо фізичних вправ та активності. І всі ці рекомендації потрібно виконувати, не лінуватися і пам’ятати: у всьому, що стосується здоров’я, дрібниць не буває.
- Що б Ви порадили людям, які хочуть дбати про своє здоров’я, запобігати хворобам, вести правильний спосіб життя?
- Багато рухатися, рух - це основа життя. Пити багато води і правильно харчуватися, їсти просту здорову їжу. Вміти чути свій організм і пам’ятати про те, що він - єдине ціле. Слідкувати за думками, емоціями, адже вони мають величезний вплив на наше фізичне самопочуття. І пам’ятати: будь-якій хворобі можна запобігти при правильному способі життя та вчасній профілактиці.
Текст і фото: Ольга Горбенко