Для історичних вулиць потрібний лише камінь, цемент - ненадійний

Луцькі архітектори вважають, що для реконструкції історичних вулиць міста варто застосовувати лише натуральні матеріали. Зокрема, це стосується мощення доріг і тротуарів.

Відповідне звернення до міської ради прийняли члени Волинської обласної організації Національної спілки архітекторів України під час засідання 8 грудня, - повідомляє ІА "Волинські новини".


Луцький архітектор Олександр Балан занепокоєний тим, що в історичній частині міста для реконструкції вулиць найчастіше використовують цементну тротуарну плитку, яка через короткий термін може прийти в непридатність. А от граніт чи базальт служитиме десятки років. Крім того, це відповідає автентиці Старого міста. А матеріал з натурального каменю не набагато дорожчий за плитку, якою нині мостять луцькі вулиці.

«Свого часу, ми розробили проектно-кошторисну документацію і змогли виконати мощення дороги до будинку Миколи Голованя. По тому відбулася нарада щодо Старого міста. Почалися дискусії про те, як мали робитися вулиці Плитниця, Замкова частина Кафедральної. Були там і виробники матеріалів – плитки фем. Ми попросили Рудецького (директор історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» Петро Рудецький – ред.) написати листа про те, що заповідник вважає, що мають бути використані природні матеріали. Ми зробили документацію, привезли з кар’єру зразки базальту і граніту. Виявляється, вартість цих матеріалів не набагато вища, ніж вартість плитки, яку пропонували. Потім ми видали проектну документацію, яка мала бути реалізована, але наприкінці мені почали «пальці викручувати»: «Давайте поміняємо, бо дорого», - пояснює архітектор.

Дискутуючи на цю тему, у фахівців виникла думка про те, аби звернутися до депутатів міської ради, рекомендувати прийняти рішення про те, щоб під час реконструкції, облаштування благоустрою заповідника «Старий Луцьк» та історичних вулиць (у тому числі вулиці Кривий Вал, Лесі Українки, Богдана Хмельницького) для збереження їх автентики, використовувати природній матеріал.

«Скоро стоятиме питання про вулицю Богдана Хмельницького, Лесі Українки, Кривий Вал. Додам: я не є виробником природного каменю і нікого не лобіюю», - зауважив Олександр Балан.

Згадану пропозицію члени спілки підтримали одноголосно.