Таємниці створення мультфільмів від луцького аніматора

Леоніда Тивонюка в Луцьку знають як одного з найбільш позитивно налаштованих людей. У нього для всіх знайдеться посмішка і гарні підбадьорливі слова. Хіба може бути негатив у людини, яка створює мультики, організовує фестиваль анімації та екологічні кіноперегляди? Ми поспілкувалися з Леонідом і підготували для «Луцька Творчого» кілька цікавих фактів та цитат.

 Про створення і діяльність анімаційної студії «Imago»

Захоплення «щось ліпити, відвідувати всі можливі гуртки» було в Леоніда ще з часів дитинства. А згодом під час навчання в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого з’явилося бажання займатися анімацією. «Я навчався за спеціальністю «Режисура театру ляльок», і на другому курсі нам дали завдання показати роботу з предметами.  Тоді виникла ідея спробувати себе в анімації. Ця робота була ще відзнята на мобільний телефон, але все одно зайняла перше місце на конкурсі», - згадав Леонід.

 Після цього розпочалися пошуки однодумців, ідей, ресурсів і, власне, була створена анімаційна студія «Imago» на базі однойменної громадської організації. Зараз в штаті працюють режисер («диригент анімаційного процесу»), художник, аніматор. «Наша студія маленька, ми поєднуємо ролі і художника, і аніматора, і режисера. Мені, до прикладу, подобається виконувати режисерську роботу і анімувати», - розповів чоловік.

 

«Imago» у перекладі з латинської означає «образ». «Я надаю перевагу образному мисленню. Окрім цього, imago – це остання стадія перетворення гусениці в метелика. Я чекаю, що в людства прокинеться внутрішня сила і виростуть крила», - поділився мріями Леонід Тивонюк.

Зараз «Imago» існує як громадська організація, а її частинкою є анімаційна студія. Керівник зазначив: «Цьогоріч у нас з’явився офіс, над наповненням якого працюємо. Шукаємо техніку, людей, фінансування. Цей процес безкінечний. Чим більше ми будемо розширюватися, тим більше треба буде ресурсів задля втілення ідей».

Леонід не боїться проблем, він переконаний, що «проблема – це гарно зрозуміла пригода». Він вважає, що «не варто грузитися, якщо щось не вийшло відразу, значить, ще не прийшов час».

Ось такий чудовий мультик – презентацію студії ви можете переглянути.

 «В анімації мені подобається спостерігати, як оживає ідея. Дво- чи тривимірний світ починає жити своїм життям – і в цьому твоя заслуга. Наша мета – створити анімацію, яка веде людину, змушує її думати, рости, працювати над собою, розуміти призначення кожної конкретної особистості в цьому світі. Але це повинно йти з легкої подачі, з гумором. Студія «Imago» працює з stop-motin анімацією, це звичайна лялькова, предметна. Ми можемо взяти все, що перед нами на столі, і розіграти мультик», - поділився думками мультиплікатор.

За час діяльності студії було виконано два проекти – декорації до вистави Волинського театру ляльок «Фауст, або лиш той життя і волі гідний» та мультфільм.

Під час створення декорацій працівники студії працювали з режисером українського походження з Канади. Для спілкування використовували скайп. «Це було неймовірно тяжко. Більше, ніж півроку я працював в режимі нон-стоп», - згадує Леонід.

Ви можете переглянути фрагмент вистави, щоб зрозуміти, яку колосальну роботу було виконано.

«Зараз працюємо над міні-серіалом екологічної тематики «Я жива». Це будуть невеличкі ролики про нашу планету, головним меседжем яких є те, що Земля - наш дім. Ми вже розробили пробну версію цієї планетки, взяли участь в еко-хакатоні, де виграли невеличкі кошти для створення демо-версії. Це будуть серії-діалоги Землі і людини, які обговорюють глобальні екологічні проблеми. Цільова аудиторія – діти», - поділився найближчими планами Леонід Тивонюк.

 Про фестиваль анімації «Задзеркалля»

Цьогоріч громадська організація «Imago» організували перший в Луцьку фестиваль анімації. Під час цього дводенного дійства відвідувачі переглядали культові мультики, брали участь у майстер-класах з озвучення та створення мультфільмів. 

Леонід Тивонюк так коментує перший фестиваль: «Це був досвід. Круто, що до нас приїхали такі люди, як Анна Лев, Володимир Ликов, Юрій Коваленко, більш відомий як Доктор Звук. І майстер-класи відвідало багато людей. Звичайно, поспілкуватися з іменитими гостями в Театр ляльок прийшло трішки замало глядачів, але це була наша перша спроба. Ми будемо намагатися організовувати «Задзеркалля» щороку, а якщо знайдуться спонсори, підтримає управління культури, то можна буде робити і частіше».

 Про екологічний кіноперегляд «Круті педалі»

 «Така ідея давно відома «в світі», і ми вирішили створити подібне у нас в місті. Спочатку думали, що б кльово запросити організаторів до нас на фестиваль. Потім дізналися ціну і вирішили, що краще вкласти гроші і подібне зробити самим. Отримали фінансування від Британської Ради і невдовзі організували перший екоперегляд в «Innerspace», - розповів Леонід. Відбувається процес за такою схемою. Люди крутять педалі на велосипедах, які кріпляться до спеціальної машини, що виробляє енергію і подає її до проектора.

Цей проект має три основні завдання: зберегти екологію, використовуючи альтернативну енергію; покращити здоров’я і подивитися якісний фільм чи мультфільм.

 Про анімаційні студії та фестивалі

 Ми вирішили розпитати Леоніда, роботам яких студій він надає перевагу.

«Мені дуже подобається американська студія «Лайка» і їхнє  ставлення до роботи. Вони займаються ляльковою анімацією на високому рівні і створюють смішні жахи. Хороші роботи у студії «Aardman». Це вони, до прикладу, розробили мультик про Баранчика Шона. Але «задає тон» французька анімація. У Франції діє фестиваль анімаційних фільмів в Аннесі. Це «Оскар» в нашій галузі. Я мрію про те, щоб і в Луцьку також був фестиваль відповідного рівня».

Тим, хто тільки починає, дивитися подібні роботи, мультиплікатор радить переглянути фестивальну анімацію. «Це глибокі, філософські, легкі і разом із тим шикарні роботи.  Корисно дорослим чи дітям дивитися саме такі мультики, а не шаблонні про хорошого і поганого героя», - переконаний Леонід Тивонюк.

 

Про силу мрії

«Не треба говорити. Треба брати і робити. Нам не допоможе ні Америка, ні Європа, ні Чарівник Країни Оз. Ми повинні самі працювати, - запевняє аніматор. - Мрія без вкладених зусиль залишиться просто мрією. Ось ми хочемо, щоб «Imago» переросла в потужну студію на кшталт «Лайки».

Леонід Тивонюк переконаний, що всього можна добитися завдяки бажанню та терпінню. Він розповів про львівських аніматорів, які створюють мультики про Дейва і Еву: «Це два персонажі, які розігрують англійські дитячі пісеньки. Вони створені українцями і мегапопулярні за кордоном. Це потужна кльова анімація і хороший анімаційний продукт».

 

Про мистецтво

 «Я люблю мистецтво, яке говорить і змушує думати, ставить мені запитання. Мені подобається не просто дивитися на красиву картину, але бачити у ній підтекст».

Про насолоду і щастя

Леонід Тивонюк розповів, що істинну насолоду йому приносять творчість і природа. «Насолода – це відчуття, коли ти розслаблений і все кльово. З’являється якась ідея, і ти починаєш працювати, як одержимий. Ти відчуваєш, що це твоє, відчуваєш необхідність в тому, що робиш. Для тебе зникає час», - поділився секретом аніматор.

Ми вам теж бажаємо пережити ці відчуття і працювати з тим, що приносить вам істинне щастя. А поки що давайте дивитися мультики!

З вами був «Луцьк Творчий»

Записала текст: Елла Яцута

Фото: Любомир Безручко

При передруці матеріалу є обов’язковим посилання на « 0332.ua. Сайт міста Луцька».