Верблюдиха Наруся, тигреня Аїда та мавпеня Фєдя: теплі розмови у 10-градусний мороз

Минуло немало часу після реконструкції Луцького зоопарку за кошти Євросоюзу, на яку витратили близько півтора мільйона євро. Після усіх різдвяних свят журналістка "сайту міста Луцька 0332.ua" вирішила завітати у звіринець, щоб поспілкуватись із директором Людмилою Денисенко. Жінка охоче погодилася особисто провести екскурсію та розповісти про усі тонкощі, складність та специфіку своєї роботи. Під’їхавши до зоопарку, я відразу впізнала пані Людмилу, хоч ніколи не бачила її до цього. Дивно, але на директорку «царства тварин» вона була зовсім не схожа. Проте, поспілкувавшись, я зрозуміла, що ця людина повністю віддається своїй справі та отримує від цього масу задоволення.
Цікаво, що своє життя із зоопарком жінка пов’язала ще будучи студенткою - у серпні буде рівно 20 років, відколи пані Людмила прийшла сюди.  А чотири роки тому жінка очолила це комунальне підприємство.
Хоч надворі було – 10 і від холоду німіли пальці й тремтіли  колінка, та від розповідей пані Людмили щохвилини ставало тепліше.

Стереотипно уже склалося, що у зоопарк люди приходять із хлібом та капустою. Директорка Луцького звіринця далеко не в захваті від таких відвідувачів.

- Культурі відвідування зоопарку треба навчати змалку. Є корми, які взагалі не поєднуються. Приміром,  капусту  ми взагалі не використовуємо. Прикро, коли відвідувачі «сунуть» той хліб мавпам і лемурам, думаючи, що роблять благородну справу. Насправді, у раціоні багатьох наших тварин цих харчів немає.  Буває,  сама підходжу до людей  і кажу, що через таку «турботу» тварини гинуть, а пізніше всі кричатимуть, що у луцькому зоопарку помирають звірі. У кожного мешканця звіринця є збалансований раціон харчування, є продукти, які не поєднуються і можуть викликати здуття живота. Саме тому цьогоріч ми зробили таблички із попереджуючими словами, щоб люди усвідомлювали, що й кому слід давати їсти.


За словами пані Людмили, у зоопарку працює 34 працівники, середня заробітна плата яких складає 2800 гривень.

- Дуже важко знайти персонал, бо жоден вуз України не готує фахівців-працівників зоопарку. Працювати тут – це велика відповідальність. Коли привозять якусь нову тваринку, то ми вчимося від своїх колег як доглядати, коли запускати, ховати, вивчаємо специфіку раціону. Ну, а пізніше так само вчимо наших працівників. У нас є чергові у суботу та неділю: починаючи від адміністрації і закінчуючи працівниками та прибиральниками території.  Також маємо людей, які чергують вночі.  Коли у Луцьку проходить Бандерштат чи  інші  масові заходи поблизу зоопарку - виходять ще два працівники.



На запитання про домашніх улюбленців пані Людмила із любов’ю киває на свого пса, який протягом всієї екскурсії йшов попереду нас. Він вже й сам, наче той екскурсовод: усіх тварин знає, до всіх підійде. Жінка сміється, що звіринця їй і на роботі вистачає. Буває, деяких хворих звірят директорка забирає додому, тому нудьгувати їй не приходиться.

У зоопарку близько 84 видів тварин. Кожній людині цікаво дізнатись, звідки ж вони беруться. Так, пані Людмила розповідає, що нових звірят сам зоопарк не купує, оскільки коштів на те не мають.

- Коли вперше у Луцьк приїхали директори усіх зоопарків України, то вони везли із собою подарунки. Тоді нам презентували і червону мавпу, і зелених мавпочок, і верблюда, і гімалайську ведмедицю, яка раніше була на утриманні. Ми практикуємо брати тварин на утримання на певний період часу, здебільшого від 10 до 15 років. На таких умовах у нас зараз живуть тигри. Ну і, звісно ж, ми завжди в пошуках спонсорів, які захочуть придбати тварин для луцького зоопарку.

Щодо відвідувачів, то після реконструкції до зоопарку навідується все більше людей. Звісно, серед гостей більше лучан, аніж туристів. Проте, пані Людмила розповідає, що цього року до луцького звіринця приїжджали школярі із Львівської області, активно навідуються жителі міста Рівне. Ви, мабуть, здивуєтеся, мовляв, нащо їхати із Рівного у Луцьк, якщо у них є свій непоганий зоопарк. Так ось, перевагою нашого є 8 ведмедів у просторому та гарному вольєрі.

- Коли 30 років у головах людей була закарбована думка, що у Луцькому зоопарку немає на що дивитись, то мені  було надзвичайно складно змінити щось і довести їм, що наш звіринець вартий уваги. Проте, вважаю, що ми на вірному шляху.


Оцінюючи масштаби зоопарку та кількість звірів у ньому, мені стало цікаво дізнатись про специфіку закупівлі харчів. Директорка розповідає, що із усіх луцьких супермаркетів продукти їм постачає лише Сільпо.

- Система із закупівлею продуктів уже налагоджена. М'ясо закуповується в сільсько-господарських підприємствах у Лищі та Рокинях. На тиждень нам потрібно 30 кілограм риби, яка завжди мусить бути свіжою.

До речі, як розповіла жінка, у зоопарку практикують таку річ, коли підприємства можуть брати під опіку якусь із тварин. Так, своїх «опікунів» вже знайшли леви, пелікани, тигри та лемури. На диво, після оновлення зоопарку ціни на квитки не змінились. Проте, як розповідає пані Людмила, у зв’язку із різким підвищенням цін – вартість квитків дещо зміниться.

- Ціни, звісно ж, доведеться  змінювати, оскільки підвищили мінімальну заробітну плату. Збільшились ціни на електроенергію та продукти харчування, тому ми не можемо лишатися на ціні 20 гривень, коли за такі гроші можна придбати солодку вату. Ми моніторимо ціни на різні розваги: коли квиток на годину катання у Сніговій королеві вартує 30 гривень, то квиток у зоопарк на необмежений час за 20 гривень – це, як мінімум, нелогічно. Однозначно, ціна не буде збільшуватись вдвічі, але на якийсь відсоток ми точно піднімемо.

Ну, й «на десерт» запитую про плани директорки Луцького зоопарку Людмили Денисенко.

- Щороку ми ставимо нові планки, бо ми – обличчя Луцька. Така перлина у центрі міста  – це класно. Є тисячі причин, щоби завітати до куточка живої природи у Луцьку, до того ж вхідний квиток не обмежує вас у часі, купили раз – гуляйте цілий день. Цього року у нас діє бонусна програма для постійних відвідувачів ( цікаво, що на початок 2017 року їх кількість зросла до 100 чоловік).  Люди приходять чотири рази, а п’яте відвідування для них безкоштовне.
Ми ввели екскурсоводів, які проводять безкоштовні екскурсії для дітей. Тепер ми вирішили, що й волонтери будуть розповідати про тварин. Наприклад, існує стереотип, що верблюди плюються, хоча мало хто знає, що насправді це міф.



У жінки є ідея створити контактний міні-зоопарк, де дітки зможуть торкатися до тварин, гладити їх, годувати. Проте, пані Людмила каже, що на створення такого задоволення потрібно багато часу й підготовка, бо ж не кожне звіря зможе піти на контакт і витерпіти «шарпання» дитини.
 
- У кінці 2016 року ми приїжджали у деякі садочки із нашими кроликами, то у діток було  нереальне захоплення. У нас з’явилась сувенірна продукція, тепер також є календарі із нашими тваринками. У 2016 році проводилась перша нічна екскурсія на Івана Купала, але найкраще ще попереду.

Півтори години розмови пройшли майже непомітно. Рикання левів, ниючі милі тигренята, маленьке мавпеня та кумедні лемури – це лише маленька частина звірят, заради яких варто прийти у зоопарк. 






















Текст та фото: Анастасія Качина

При передруці матеріалу є обов’язковим посилання  на «0332.ua. Сайт міста Луцька».