Останнім часом українсько-польські відносини як ніколи під загрозою, особливо зважаючи на обстріл Генерального консульства Республіки Польща.
Так, сьогодні до Луцька прибув польський віце-консул, аби обговорити основні питання подальшої долі добросусідства між Польщею та Україною.
Про це йшлося 6 квітня на засіданні круглого столу «Сила в єдності» (сприяння підтримки добросусідських відносин між Україною та Республікою Польща).
У заході взяли участь керівництво Волинської ОДА, віце-консул Генерального консульства Республіки Польща Марек Запур, члени Координаційної ради сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області, голова Олександр Волянюк та члени Громадської ради при Волинській облдержадміністрації, представники інститутів громадянського суспільства і політичних партій області.
Перший заступник голови Волинської ОДА Олександр Степанцов заявив, що Україну і Польщу об’єднує безліч аспектів, від культури до інфраструктури, і ніхто цьому не завадить.
«Події 29 березня шокували не тільки волинську громаду, а й усіх українців та поляків. Всі ми розуміємо, для чого це було зроблено. Ми очікуємо від Європи безвіз, а наш «сусід» хоче, щоб цього не відбулося, і намагається затягнути назад у «Тайожний союз», не дати нам розвиватись. А українці хочуть жити європейськими цінностями…», - наголосив Степанцов.
Він стверджує, що українці хочуть бути частиною Європи і вони це твердо заявили під час Євромайдану, тому із цього шляху вже не зійдуть.
Марек Запур, віце-консул Генерального консульства Республіки Польща, стверджує, що це стріляли не просто у польське консульство, а стріляли у саму українську державність, намагались розхитати її.
«Ми розуміємо, що це провокація, і якраз перед Європарламентом щодо введення безвізу для України. Я думаю, що якщо Україна отримає безвіз, а вона його отримає, українсько-польські відносини обов’язково будуть розвиватися», - зауважив Марек Запур.
Начальник управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції Волинської ОДА Юрій Кресак причину теракту вбачає в дисбалансі у торгово-економічних зв’язках України та Росії, блокаді, мінливому українському законодавстві щодо цього тощо. Він сміливо заявляє, що диверсія була вчинена представниками Російської Федерації. І щиро сподівається, що польська сторона і їхні медіа усвідомлюють це. Хоча відразу після обстрілу консульства і сповістили всю країну про те, що «напали на територію Польської держави», проте це цілком закономірно, вважає Кресак, це адекватна реакція.
«Якийсь негідник, який зробив один постріл, чи може сподіватись розірвати сформовані роками, дружні україно-польські відносини?» - дивуючись, цікавиться начальник управління розвитку, інвестицій та європейської інтеграції та надіється на подальше добросусідство із Польщею. Також Юрій Кресак закликає сказати рішуче «ні» маргіналам, які хочуть розсварити дружні держави, та акцентувати на моментах, які об’єднують, а не розділяють, наші народи.
Перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик вважає, що цей теракт - це війна проти всієї Європи, а не лише України. І обстріл польського консульства - яскравий доказ цього. Також Пирожик зауважив щодо національних героїв наших держав, через що із віце-консулом Республіки Польща виникли певні дискусії, тому що герої одних не є героями для інших.
Голова товариства польської культури на Волині імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська наголосила на культурній взаємодії Польщі й України. Зокрема на тому, як в Луцьку вшановують видатних польських діячів, називаючи їх іменами вулиці, архітектурні об’єкти, проводячи приурочені заходи. Також сказала, що це буде проводитись і далі.
На це Олександр Пирожик додав, що подібні міжнаціональні вшанування мають відбуватись взаємно, тобто щоб і Польща аналогічно підтримала ініціативу українців і на своїй території запровадила такі ж заходи стосовно провідних українських діячів.
Під кінець засідання затвердили резолюцію круглого столу щодо добросусідських відносин між Україною і Республікою Польща (стосовно нічного обстрілу Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку), яку озвучив Ростислав Кухтей, перший заступник голови Волинського обласного добровільного товариства «Спілка Чорнобиль».
На завершення перший заступник голови Волинської ОДА Олександр Степанцов подякував усім учасникам та висловив сподівання, що такі зустрічі будуть відбуватися частіше і із позитивних причин.