«Цуманська пуща»: що заважає становленню національного природного парку?

Працівники парку «Цуманська пуща» звернулися до обласної прокуратури, щоб недопустити створення мисливських угідь на території парку, - повідомляє «0332.ua».

Про це йшлося сьогодні, 27 квітня, під час прес-конференції з керівництвом національного природного парку «Цуманська пуща».

Для чого створений парк «Цуманська пуща» та його завдання

Директор Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» Ігор Квач розповів, що після виходу указу президента 22 лютого 2010 року «Про створення Ківерцівського національного парку «Цуманська пуща»» вже пройшло 6 років.

«Ті завдання, які були ще в 2010 році, ніхто не відміняв. Це загальнодержавні завдання, які прописані в статутному документі. Парк створювався з метою збереження, відтворення та раціонального використання особливо цінних природних комплексів та об’єктів  Волинського Полісся, які мають важливе значення не тільки на території Ківерцівського району. Парк охоплював територію більше 63 тисяч гектарів. На сьогодні площа парку складає 33,5 тисячі гектарів. З них, власне, територія національного парку, яка планується з вилученням і наданням в постійне користування, складає трохи більше 3400 гектарів. Тут не повинна йти мова про узурпування території  національним парком», - зазначив директор.

Про рішення Волинської обласної ради стосовно передачі земель парку в оренду під мисливське угіддя

Ігор Квач заявив, що адміністрація парку пробувала всіма законними шляхами вплинути на цей процес: роз’яснити депутатам облради, профільній комісії з питань екології Волинської облради, які готовили певний пакет рішень, що набрав своєї чинності на останній сесії обласної ради, яка відбулася 12 квітня.

«13 квітня ми, як національний парк, мусили звернутися до обласної прокуратури, яка, сподіваємося, допоможе захистити державні інтереси. Суть питання в тому, що дві громадські організації мисливців та рибалок «Легіон» і «Горинь», які в період з 2014 року почали звертатися до державного підприємства «Цуманське лісове господарство», що входить в систему лісових підприємств Волинського обласного управління лісового господарства. Всі питання, пов’язані з врегулюванням мисливства, регулюються органами виконавчої влади лісового господарства на місцях. Волинське обласне управління лісового господарства займалося  підготовкою цього пакету документів, пов’язаного з наданням цих мисливських угідь. Спочатку вони переконали державне підприємство «Цуманське лісове господарство», щоб те відмовилося від більшої половини своїх угідь, які входять до національного парку «Цуманська пуща». Це райони об'єктів природно заповідного фонду, які ще до створення парку мали своє визначення, як цінні території», - розповів Ігор Квач.

За його словами, керівництво парку хотіло зупинити процес становлення мисливських угідь, але їхні аргументи не були взяті до уваги.

«Ми пробували зупинити цей процес: писали до користувачів угідь, писали в Міністерство екології, в Агенцію лісових ресурсів, до Адміністрації Президента. Всі ці аргументи, які були викладені в цих листах, знайшли своє відображення в окремому дорученні Адміністрації Президента, яке писало всім зацікавленим державним органам, які мають відношення до підготовки документів з наданням цих мисливських угідь, щоб недопустити їх прийняття. Ці всі аргументи не взялися до уваги. Державні органи, на той момент відписувалися, що рішення ще не прийняте і порушення законодавста немає, але ніхто не брав до уваги те, що підготовка пакету документів підписана цими державними органами. Прокурор Волинської області  на особистому прийомі дав доручення, щоб провести перевірку цих матеріалів. Результат перевірки прокуратура озвучила на комісії облради, в якій було застереження, щоб не допустити прийняття рішень, які матимуть юридичні порушення», - резюмував директор парку.

Також протягом трьох останніх сесій обласної ради в 2016 році працівник парку намагалися вплинути на ці процеси, але на сьогодні не прийшло жодної відповіді.

Важливість територій національного парку «Цуманська пуща»

За словами начальник відділу науково-дослідної роботи Степана Штокала, парк «Цуманська пуща» був створений на стику двох природних зон Волинського Полісся і Волинської височини. Саме цей факт обумовив те, що на його території є дуже багато реліктових видів.

Також, на цих територіях розміщенні об’єкти лісонасіннєвої бази. Парк заключив угоди з ВНЗ Рівненщини та Волині на дослідження території парку.

Керівництво парку хвилюється через виникнення прямого конфлікту інтересів з мисливцями. Адже вони можуть стверджувати, що керуються рішенням Волиньради, натоміть охорона і працівники парку керуються законом про заборону полювання на території національного парку.

Працівники парку сподіваються, що прокуратура призупинить дію незаконних рішень, а згодом їх скасують у судовому порядку, як незаконні.