Нещодавно бармен кафе «Базилік» Володимир Янюк став найбільш відомим та харизматичним барменом у Луцьку за версією читачів ІА «0332. ua». Відтак, журналісти нашого видання поспілкувалися із Володимиром у звичній для нього атмосфері – кафе, у якому працює чоловік. Про неочікувану зустріч із українським ревізором Вадимом Абрамовим, про перевірку на барному складі кафе читайте у цікавому інтерв’ю із переможцем опитування. Ви дізнаєтеся про те, скільки чайових готовий віддати клієнт за душевну розмову із барменом, як навчитися робити «трюки» із пляшками та ще багато цікавого у розмові із Володимиром Янюком.
- Традиційне та типове запитання кожного інтерв’ю: коли, яким чином та за яких умов ти став барменом?
- Барменством я займаюся вже понад десять років. Вперше за барну стійку став випадково. Я поїхав відпочивати на одну із баз відпочинку. Ходив, дивився, цікавився, сидів з іншої сторони барної стійки, замовляв їхню продукцію і мене це неабияк зацікавило. Згодом склалася така ситуація, коли один із барменів травмував руку і мені запропонували перейти на іншу сторону барної стійки, аби підмінити травмованого бармена. Отак вже десять років я працюю за баром.
- Ти почав розповідь із того, що сидів з іншої сторони барної стійки. Так ось, коли ти не бармен, а всього лише гість, що полюбляєш випити?
- Перш за все, я великий поціновувач кави. Якщо ж говорити за барну продукцію, то я люблю спостерігати за тим, як подаються напої. Мається на увазі не те, як готується і подається той чи інший коктейль. Для мене дуже важлива візуальна подача. А щодо алкоголю, то не люблю горілчаних напоїв. Віддаю перевагу винам, коньякам та біттер - гірким настоянкам.
- Як вважаєш, чи може жінка бути відмінним барменом, чи розливати напої – це суто чоловіча професія?
- Звичайно, жінка може бути відмінним барменом. Нещодавно була виведена класифікація – «барледі». Тобто, вже є такий рух, коли жінка стоїть за барною стійкою. Звичайно, це певний тип роботи тому, що є певні заклади, в яких потрібна чоловіча сила. Приміром, один кег пива важить більше 60-ти кілограм. Відповідно, жінка принести його не зможе. Але є й такі заклади, у яких дівчина чудово дивитиметься за барною стійкою.
- Існує думка, що хороший бармен мусить мати навички психолога. Наскільки часто трапляються випадки, коли, випивши, гість жаліється на чоловіка-дружину-кума-брата-шефа-свата?
- Випадок, коли бармен стає психологом трапляється майже щотижня. І потрібно спокійно до цього ставитися, приймати гостя, вислуховувати його. Але слід знати, що в той момент, коли він починає перегинати палку треба у лояльній формі сказати йому: «вибачте, будь ласка, у мене є багато іншої роботи. І я не маю часу вас вислухати». Таким чином ви просто вбережете себе від конфліктної ситуації. Звісно, можливий і такий варіант, коли ви бачите, що людині потрібна ваша увага і ви можете максимально її приділити. У мене була така ситуація, коли у нічному клубі чоловік сів за барну стійку та попросив поговорити з ним. Гостей у залі було небагато, а тому я попросив колегу постояти на барі, а я в той час приділив максимум уваги клієнту. Ми спілкувалися майже дві години і було надзвичайно приємно, коли опісля цей гість залишив дуже-дуже велику суму чайових, хоча на неї я навіть не розраховував.
- А коли, приміром, такий же, випивший та налаштований на душевну розмову клієнт, просить випити з ним, розуміється, за його ж рахунок. Як ти дієш у такій ситуації?
- У нас є встановлений робочий день, робочий графік, тому під час зміни ми не вживаємо. Звичайно, бармен – це як кухар на кухні, він інколи повинен пробувати свою продукцію. Приміром, зараз у нас літній сезон і можливо таке, що псується пиво. Відповідно, бармен, прийшовши на зміну, може спробувати декілька мілілітрів пива. Але ситуація, коли він стоїть і випиває із гостем є неприпустимою тому, що це може грозити звільненням.
- А чи бували випадки, коли бармен сам говорить клієнтові: «Тобі досить, брат. Стоп»? Чи кількість випитого контролює лише той, хто випиває?
- Звичайно, це повинен контролювати бармен. Хочу зробити ремарку – хороший бармен. (сміється – ред.) Звичайно, чим більше вип’є гість, тим більшим є заробіток закладу і виручка бармена особисто. Але треба врахувати іншу сторону медалі: ми можемо напоїти гостя так, що він перестане себе контролювати і таким чином ми позбудемося всіх інших гостей, які сиділи поблизу нього. Тим більше зараз, працюючи у сімейному кафе, коли у закладі відпочивають багато дітей. Вони не повинні бачити п’яних гостей, бо ми втратимо не лише маленьких відвідувачів але й їхніх батьків.
- Коли клієнт не може визначитись із коктейлем, а просить приготувати щось на власний смак бармена. Що готуєш ти?
- На свій смак я можу зробити багато чого, але в першу чергу я мушу дізнатися у гостя його смаки. Мається на увазі чи солодкі, чи гіркі, чи кислі напої він полюбляє. Тільки після цього я можу підібрати для нього щось таке, що йому сподобається. У кожної людини є свої смаки і вподобання і, якщо я зроблю те, що подобається мені – це не означає, що я повністю задовільню бажання клієнта.
- Ти як бармен із десятирічним стажем, які алкогольні напої порадиш ніколи не змішувати?
- Я б не радив змішувати алкогольні напої, які виготовляються з різних речовин. Приміром, якщо це напої, які виготовляються із винограду – вино й коньяк, то їх можна поєднувати. Але якщо напої виготовляються із пшеничних продуктів, а інші з винограду – то їх краще не поєднувати, бо на наступний день буде важкий алкогольний синдром.
- А якщо ж сталося так, що клієнт звечора добряче перебрав і на ранок він не може знайти розсолу, як боротися із похміллям?
- Краще звечора не пити (сміється-ред.). Або якщо пити – то в розумних мірах. Моя порада пити якісний і хороший алкоголь, в такому випадку важкого синдрому похмілля вранці не буде.
- А коли ви із друзями збираєтеся на відпочинок, то як правило, хто на «розливі»?
-«Як правило, я (сміється – ред.). І, якщо чесно, то це вже починає набридати. Бо, ж на роботі завжди розливаєш, так ще й відпочити нормально не дають. Ну, але вже від того нікуди не дінешся, вони звикли, а, як відомо, до хорошого швидко звикаєш.
- Найбільша сума чайових, яку ти отримував?
- Триста доларів від одного гостя.
- Не секрет, що робота барменом займає дуже багато часу. Чи вистачає часу на сім’ю та відпочинок?
- Вистачає, бо працюємо ми по змінах. Ця робота дозволяє мені тиждень часу відпочивати вдома. Я можу спланувати тиждень так, як мені хочеться, а тому мені вистачає часу, щоб приділити його своїй доньці та відпочити із друзями.
- Чи є якась перспектива для подальшого розвитку бармена? Чи може розливати алкоголь та крутити пляшки – це найвища сходинка діяльності?
- Якщо говорити про активного бармена, який стоїть за баром щодня, то це не перспективна робота. Варто сказати, що ця діяльність є важкою для організму, часто бармени хворіють варикозом. Є в пріоритеті така діяльність як розвиток барменеджера. Ось зараз у мене в планах розвиватися саме в цьому напрямку. Барменеджер - це, коли збирається команда барменів, які відкривають і запускають меню, а далі головний, тобто – барменеджер контролює як працюють бармени.
- Однією із «фішок» барменів, яка приваблює гостей – це вміння жонглювати пляшками. Де ти навчився цьому «мистецтву»: відвідував платні уроки чи розбивав пусті пляшки з-під пива, які місцева «гопота» залишає на вулицях міста?
- Пляшки навчився крутити завдяки відео. Якщо ти хочеш розвиватися у цій сфері – ти будеш розвиватися. Не обов’язково йти навчатися і платити за це великі гроші. Можна просто скачати відео з інтернету, вийти собі на травичку і по дві-три годинки щодня цим займатися.
- Якщо говорити про барну культуру у нашому місті, то чи можеш ти виділити кілька закладів, у яких працюють бармени-професіонали?
- На превеликий жаль, барна культура у Луцьку на нулевому рівні. Мало того, вона не розвивається, не йде у ногу з часом, а стоїть на тому ж рівні. Є лише декілька закладів, які можна перелічити на пальцях однієї руки. Це «Базилік», « BAR 11», нічний клуб « Opera » і, мабуть, усе.
- Вже двічі всі лучани, вмикаючи «Новий канал», «зависали» перед екранами телевізора, аби дізнатися, чи отримає «Базилік» відзнаку «Ревізора». Так ось, на сьогодні «Базилік» має дві відзнаки. Розкажи, які емоції ти відчував, коли вперше за усі випуски телепроекту перевірили саме твою «святу із святих» бару?
- На щастя, чи, на жаль, Ольги Фреймут я тут не застав. Ми спілкувалися із Вадимом Абрамовим. Це були трішки несподівані емоції в плані того, що перед тим, як він до нас приїхав я передивився кожен випуск «Ревізора» й ні разу не бачив, щоб проводилися ревізії на барі. Ми його чекали, але на барі я його не думав зустріти. Коли я зайшов до себе на склад, то побачив дві камери й Вадима, який повідомив, що вперше вони проведуть ревізію саме на моєму барному складі. Це був шок. На жаль, ця ревізія у програму не ввійшла, але все було нормально, нам не було чого приховувати.
- І все ж, якими якостями повинен володіти бармен-професіонал?
- Як таких секретів професійного бармена немає. Перш за все, потрібно любити свою роботу і відповідально до неї ставитися. Треба щоранку приходити на бар не з думками: «ох, як мені відбути цей 15-ти годинний робочий день». Треба щодня виходити із думкою «я сьогодні придумаю якийсь новий коктейль. Я відпрацюю для свої гостей». Наступне – це любити свого гостя, привітно зустрічати його і з душею готувати те, що він замовив, бо ж коли ж відсутнє бажання працювати, то жодна кава й жодний коктейль не вийде смачним.
Розмовляла Анастасія Качина
Фото Ілонка Карпюк