Чому українці не хочуть працювати за "білу" зарплату

Після ухвалення Пенсійної реформи тим, хто зараз працює, потрібно ставити питання про офіційне працевлаштування в роботодавця. Але багато хто зіштовхнеться з проблемою отримання субсидії, яку він втратить, якщо матиме повну "білу" зарплату

Про це сайту "24" розповів політичний експерт Андрій Вігірінський.

За словами експерта, логіка Пенсійного фонду зрозуміла: людина робить відрахування протягом всієї своєї трудової діяльності, а потім отримує пенсію. Це солідарна система. Однак після того, як страховий стаж збільшено до 35 років, не всім українцям вистачить цього стажу, щоб вчасно вийти на пенсію, так як вони певний період не сплачували страхові внески.

"Для тих українців, хто відрахувань у Пенсійний фонд не робив, виникає питання: чи мають вони право просити в прийдешніх поколінь отримувати пенсію з їхніх солідарних накопичень?" – говорить Вігірінський.

Політолог піддає сумнівам положення про можливість докупити страховий стаж, якого не вистачає для отримання пенсії. Андрій Вірігінський висловив думку, що навряд чи можливістю купити страховий стаж скористається велика кількість людей. За п’ять років "докупленого" стажу порібно заплатити близько 80 тисяч гривень. По-перше, для цього потрібно мати такі гроші. По-друге, це мінімальний розмір внеску, і в результаті людині будуть нараховані внески до Пенсійного фонду з мінімальної зарплати. Тобто пенсія буде теж мінімальною. Сьогодні це 1600 гривень. Тому не зрозуміло, який сенс взагалі докуповувати цей стаж.

Втім, зазначає політолог, законом передбачені соціальні виплати для тих, хто не має достатнього страхового стажу, яку людина може отримати, коли їй буде 63 роки.

"Тому для тих, хто зараз працює, потрібно ставити питання про офіційне працевлаштування в роботодавця. Але тоді багато хто зіштовхнеться з дилемою, адже збільшаться виплати в Пенсійний фонд і зростуть витрати на комуналку. Швидше за все, багато українців не захочуть переходити на повну офіційну зарплату. Для більшості не актуально, яку пенсію вони отримають через 10-20 років, тому що сьогодні важливіше питання виживання", – підкреслив Андрій Вігірінський.

3 жовтня Верховна Рада розглянула пенсійну реформу . Вона має змінити підходи до наповнення пенсійного фонду і закласти основи зростання пенсій. Вважається, що з часом багатолітня бюджетна діра, викликана пенсійним навантаженням, повинна зникнути. Реформою передбачано збільшення страхового стажу до 35 років.