За прогнозами медиків, цього сезону на грип перехворіють понад 7 млн українців, тобто кожен шостий.
Лікарі чекають цього року більшої епідемії грипу та ГРВІ, ніж у 2016-2017 роках, - інформує "Сегодня".
Торік перехворіли 6,2 млн українців. Більшість – діти. За даними ВООЗ, в 2017-2018 епідсезоні Україною ходитимуть три віруси: A/Michigan/45/2015 — форма свинячого грипу, A/Hong Kong/4801/2014 року – курячий грип і B/Brisbane/60/2008.
Ці віруси прийдуть по черзі. У грудні-січні очікується вірус "Мічиган" – в зоні ризику працездатні люди 25-49 років. З січня почне циркулювати курячий грип. Він вражає насамперед дітей та людей похилого віку. Наприкінці лютого – в березні – ходить слабший і не такий масовий "Брісбен".
Ця зима буде складніше, прогнозують у Центрі грипу та ГРВІ. Через низький рівень вакцинації від грипу цього року перехворіють понад 7 млн українців, припускають аналітики відомства.
Хто ризикує підхопити грип і як підготуватися
Першими підхопити грип ризикують українці зі слабким імунітетом і ті, чия діяльність пов'язана з контактом із значною кількістю людей. Серед професійних груп ризику медпрацівники – вони в обов'язковому порядку проходять вакцинацію, вчителі та вихователі, продавці і водії громадського транспорту. До категорії населення зі слабким імунітетом відносяться діти, особливо до п'яти років, вагітні, люди похилого віку, а також люди із зайвою вагою, діабетом і серцево-судинними захворюваннями.
Головний спосіб попередити грип – вакцинуватися. МОЗ уже перереєстрував чотири вакцини зі штамами вірусу, актуальними для цього сезону. Це вакцини Інфлувак, Інфлуенза ваксин, Джіс Флю і Ваксигрип.
"Вакцинуватися можна тільки в кабінеті щеплень, оскільки медичний заклад повинен мати ліцензію на вакцинацію. Просто купити вакцину і вколоти її собі – не можна, оскільки необхідний огляд лікаря, щоб уникнути ускладнень", – говорить Олег Назар.
Протипоказаннями при вакцинації є: алергія на курячий білок, раніше перенесена гостра полінейропатія, ознаки ГРВІ та алергічний риніт у дітей. Вакцина починає діяти через тиждень і виробляє імунітет на дев'ять місяців. Тому повторювати щеплення рекомендується кожен сезон.
Від чого не врятує вакцинація
Вакцинація від грипу не працює проти інших ГРВІ – аденовірусної інфекції, парагрипу, риновірусної інфекції, респіраторно-синтиціального вірусу і так далі. Однак і вони можуть призвести до ускладнень при неправильному режимі лікування.
"Антибіотики або противірусні ліки при ГРВІ необхідно приймати тільки за призначенням лікаря. Якщо симптоми вірусних захворювань не проходять більше тижня, допомога фахівця вам необхідна: можливі ускладнення", – коментує Ірина Кот.
Лікувати ГРВІ потрібно правильним режимом, каже терапевт. Потрібен напівпостільний режим, також необхідно випивати кілька літрів рідини на день. При температурі від 38 °С рекомендується знижувати її за допомогою жарознижувальних препаратів, температуру до 38 °С зазвичай не знижують. Позбутися болю в горлі допоможуть полоскання й аерозолі зі знеболювальним ефектом. Від нежитю допоможуть судинозвужувальні краплі. Але захоплюватися ними не варто, інакше нежить може стати хронічним.