Зелень потрібна для нормального та повноцінного харчування людини цілий рік. При тому, що сільгосппродукція завжди була в попиті у населення, з настанням холодів потреба може зрости в декілька разів, не кажучи вже про новорічні та різдвяні свята. На приготування до яких українці витрачають чималі кошти.
Якщо Ви наважитесь вирощувати зелень, то при мінімальних затратах зможете суттєво зекономити в майбутньому, більше того, посадивши більше, ніж потрібно для власного використання, можна заробити додаткові кошти.
Бізнес на вирощуванні зелені вимагає трохи терпіння, турботи та невеликих початкових затрат. Таку зелень як окріп, петрушку та зелену цибулю можна вирощувати в будь-яку пору року, але найбільший прибуток Ви зможете отримати реалізуючи вирощену зелень в зимовий період.
Зелень використовують для приготування салатів, додається в якості прянощів в різноманітні страви та для прикрашання страв перед подачею.
Сам процес вирощування досить простий та не вимагає якихось складних умов, все що потрібно – це вода, світло і тепло. Ви можете розпочати свій маленький «зелений» бізнес навіть на балконі.
Для організації такого бізнесу потрібно:
Приміщення в якому ви будете вирощувати зелень.
Для вирощування зелені в зимовий період відмінно підійдуть стіни рідної квартири, а саме, стіни однієї з кімнат, засклений балкон або приміщення всередині приватного будинку.
Обладнання теж не важко знайти, його можна купити у будь-якому магазині аграрних товарів.
1) Лампи денного світла
Придбання ламп денного світла якраз і буде найбільшою витратою, але, враховуючи той факт, що вони можуть служити «вірою та правдою» не один рік, робить вагомий аргумент на терезах сумнівів «купувати чи ні»;
2) Родюча земля
Що стосується родючої землі, її можна накопати самостійно змішуючи в рівних пропорціях землю і перегній, додаючи при цьому річковий пісок. Але якщо такої можливості немає, то можна придбати спеціальні суміші в пакетах;
3) Ящики для вирощування
Ящики для вирощування так само можливо виготовити самостійно, з дерева або пластику, а також придбати в магазині. Розмістіть ящики на стелажах в приміщенні, якщо ж їх немає, то табурети, столи та інші «підставки» підійдуть;
4) Насіння кропу, петрушки, цибулі тощо.
Насіння кропу, петрушки та цибулі можна придбати в будь-якому садівничому магазині, їхня ціна не висока (наприклад, насіння петрушки від 3 грн. за пачку).
Процес вирощування кропу і петрушки:
Процеси вирощування досить примітивні і відомі ще від наших предків.
1. Спершу замочуємо і пророщуємо насіння, хтось викладає насіння на серветки і періодично змочуючи водою, а можна загорнути насіння у вологу ганчірку і покласти на підвіконня, тому що їм потрібний кисень, залишаємо насіння для пророщування на 3 доби;
2. Далі необхідно підготувати місце для висадки насіння, тому наповнюємо наші ящики родючим ґрунтом висотою приблизно в 10-15 сантиметрів, попередньо розпушивши його. Так само під ящики рекомендується зробити піддони, які не будуть пропускати вологу на підлогу;
3. Після цих всіх приготувань можна садити пророщене насіння кропу і петрушки в підготовлений заздалегідь ґрунт. Цибулинки та насіння не варто глибоко засаджувати, досить просто увіткнути на глибину трохи більше нігтя. Не забувайте так само дотримуватися відстань між рядами - сантиметрів 10-15;
4. Останнє - після посадки зелені в ящики потрібно встановити лампи денного світла, які повинні працювати по 12 годин на добу.
Збирання врожаю відбувається після того як наша зелень виростає до товарної величини від 15-ти до 20-ти сантиметрів, витягуйте рослини разом з корінням. Термін залежить від температури повітря в приміщенні, якості освітлення та поливу. Якщо Ви хочете пришвидшити процес дозрівання зелені, то можете придбати в садівничому магазині стимулятор росту або мікродобриво для зелені.
Мінімум затрат коштів та зусиль роблять цей бізнес рентабельним. Продемонструємо на прикладі петрушки: з одного квадратного метра можна зібрати приблизно 1 - кілограм зелені, а вага одного пучка становить приблизно 50 - грам. Тобто приблизно у Вас має бути 20 пучків, на сьогодні ціна становить 6 грн., разом має вийти приблизно 120 грн. За декілька «прийомів» можна відшкодувати затрати на лампи, ящики і все інше. Прибуток ж від цієї справи не змусить на себе довго чекати.
Реалізовувати свою продукцію можна можете через овочеві магазини міста, на ринку або запропонувати свою натуральну продукцію в ресторани і кафе. Якщо Ви тільки зібрались цим займатись або Вас надихнув наш матеріал, то розпочати свою діяльність можна з вирощування для себе та друзів. Якщо вдасться виростити достатню кількість зелені до Нового року, то всі, хто знатиме про це, самі проситимуть Вас продати їм пучки із зеленню.