Є різновид грошей у цифровій формі – криптовалюта: це біткойн, ефіріум, лайткойн і кілька сотень інших віртуальних "монет". Продовжуємо вникати в тему з Depo.ua
Криптовалюта: основне, що потрібно знати
Системи, в яких функціонують криптовалюти, побудовані на математичних алгоритмах.
Криптовалютою називають такі гроші, випуск і облік яких у формі цифрових записів про перекази (транзакції) відбувається із застосуванням криптографії (шифрування) в мережі рівноправних комп'ютерів у будь-якому куточку світу.
Ніхто не гарантує обмін біткойнів на будь-які товари чи звичайні гроші. Через це деякі експерти вважають криптовалюту не грошима, а такими собі "фішками", а інші, навпаки, вказують, що саме це - справжні електронні гроші, на відміну від тих, що регулюються владою. Що б там не було, поки продавці згодні віддавати за біткойни товари або іншу валюту, знаючи, що самі зможуть за них щось купити, цифрові "монети" виконують функції грошей. І ринок криптовалюти, яка з'явилася у 2009 році, динамічно зростає: всі разом вони вже коштують понад 50 млрд доларів.
Біткойни та інші цифрові "монети" випускаються не централізовано, і жодна держава чи організація не бере за них відповідальності.
Важлива відмінність криптовалюти від електронних грошей, які є зобов'язаннями фінустанов, в тому, що її випуск прямо не співвідноситься з кількістю готівки чи безготівкових коштів: біткойни можна отримати, не поклавши жодної гривні на банківський рахунок.
Натомість цифрові "монети" у Bitcoin випускаються як нагорода за складні комп'ютерні обчислення. А їхній обіг забезпечується за допомогою технології блокчейн – ланцюжків блоків з даними про транзакції, які зберігаються на всіх комп'ютерах у системі і пов'язані так, що кожна наступна "пачка" містить посилання на попередню. Але технічно це вже інша історія.
Падіння курсу Bitcoin пов'язано із зростанням вартості криптовалюти Bitcoin Cash. Станом на п'ятницю вона встановила новий рекорд – 2478 доларів, піднявшись у вартості на 40%. У понеділок її курс знизився майже вдвічі і вже торгується на позначці 1325 доларів.
Зрозуміло, що терміни "електронні гроші" і "криптовалюта" обрані довільно, щоб розмежувати різновиди цифрових грошей. Так, розробник системи Bitcoin, який представився як Сатосі Накамото і швидко зник з інформаційного поля, називав свої "монети" цифровою готівкою, як зараз часто кажуть про електронні гроші. А назва "криптовалюта" закріпилася лише у 2011 році, після публікації однойменної статті про біткойн у журналі Forbes.