Як нараховуються сучасні пенсії

Середній розмір підвищення пенсій внаслідок проведеного перерахунку з 1 жовтня цього року у кожного українця був іншим. Відтак, дехто отримав суттєву доплату, а дехто - трохи більше ста гривень, - повідомляє інформаційний відділ Партії Пенсіонерів України.

Багато українців обурюються, адже вважають, що підвищення провели несправедливо і вимагають вивести формулу перерахунку пенсій.

Осучаснення – це приведення пенсій, призначених в попередні роки, до єдиних правил розрахунку з використанням середньої заробітної плати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн.

Наприклад, для тих, хто став пенсіонером ще до 2008 року, для базового розрахунку пенсій брався втричі менший показник середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.). Водночас, для тих, кому призначено пенсію в минулому році, цей показник складав 3661,41 грн., тому осучаснення нещодавно призначених пенсій не викликало значних сум доплат.

Зазначений показник використовується при визначенні індивідуальної середньомісячної заробітної плати для розрахунку пенсії, яка вираховується шляхом множення середньої заробітної плати за 2014-2016 рр. у розмірі 3764,40 грн. на індивідуальний коефіцієнт заробітку конкретної особи.

Отриманий результат множимо на коефіцієнт страхового стажу та отримуємо основний розмір пенсії.

Наведемо приклад: коефіцієнт заробітку для розрахунку пенсії становить 1,5 (це означає, що заробітна плата такої особи за період, який враховується для обчислення пенсії, була в півтора рази більше середньої по народному господарству за відповідний період); коефіцієнт страхового стажу складає 0,4 (в даному випадку пенсіонер має 40 років страхового стажу). Основний розмір в такому випадку після проведеного перерахунку становитиме 2258,64 грн. (3764,40 грн. х 1,5 х 0,4).

Сума збільшення розміру пенсії внаслідок осучаснення залежатиме від того, яка розрахункова база бралася для визначення розміру пенсії на час виходу його на пенсію.

Крім того, з 1 жовтня перераховані всі складові, залежні від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, при перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, залежних від цього показника, використано розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" на 1 грудня 2017 року (тобто 1373 грн.), збільшений на 79 гривень (1452 грн.).

Внаслідок чого зросли мінімальні розміри пенсій за віком при повному стажі, пенсії осіб з інвалідністю та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, збільшилися підвищення до пенсій, встановлені інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, членам сімей загиблих та померлих ветеранів війни, жертвам нацистських переслідувань, мінімальні виплати для інвалідів внаслідок аварії на ЧАЕС тощо.

В цілому ж перераховані пенсії з 1 жовтня 2017 року, а також ті, що призначатимуться після цієї дати, не можуть встановлюватись у розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченому на 1 грудня 2017 року.

Це дозволило, зокрема, перерахувати з 1 жовтня пенсії, розмір яких до цього часу складав 949 грн., збільшивши їх до рівня 1373 грн.

Читайте також:

Половина всіх пенсіонерів не відчула надбавки до виплат;

Коли підвищать пенсію людям з інвалідністю;

Пенсії: що зміниться для українців у листопаді.