В останні роки все популярнішими стають квартири з невеликим метражем — так зване смарт-житло. Загальна площа такого житла - 20-25 кв.м., вартість - від $10 тис. до $27 тис., середня ціна за метр складає близько 17–20 тис. грн.
Оплата комунальних послуг в них значно нижча ніж у традиційних однокімнатних квартирах, - повідомляє ibud.uа.
Однак в Україні до смарт-житла відносяться насторожено. За даними українського підрозділу глобальної консалтингової компанії в сфері нерухомості NAI, частка смарт-квартир на первинному ринку не перевищує 5–7%, а попит на них оцінюється на рівні до 10% від загального обсягу житла, що купується.
"Згідно із законодавством площа однокімнатної квартири в Україні не повинна бути менше 30 кв. м. Площа кімнати— не менше 15 кв. м", - пояснює директор департаменту нормативно-правового забезпечення Державної архітектурно-будівельної інспекції Сергій Шевченко.
Якщо ж забудовник хоче спроектувати квартири менших розмірів, він, за словами чиновника, має право звернутися до профільних держорганів з проханням погодити параметри для відхилення від деяких будівельних норм.
Але зараз, за даними Сергія Шевченка, Мінрегіонрозвиток не дозволяє відхилення від будівельних нормативів. Тому поки законно спроектувати смарт-квартиру не вийде.
І при спробі зареєструватися в цих студіях" і "апартаментах" починається найцікавіше. Реєстрація в апартаментах можлива лише тимчасова. По-суті, як в готелі або медустанові, в якому людина перебуває на тривалому лікуванні. Погіршують ситуацію діти. Реєстрацію в малометражній квартирі соціальні служби можуть розцінити як погіршення житлових умов.
За словами Гуревич, на ринку бували випадки продажу смарт-квартир, які юридично оформлялися як комерційна нерухомість. При такому сценарії покупець не тільки не може зареєструватися в своїй квартирі, але ще й оплачує комунальні послуги за тарифами для комерційних структур, які набагато вище, ніж для побутових споживачів.
"Оренда квартири в 20 кв. м обійдеться в середньому у 400 тис. грн. При здачі в оренду за 8 тис. грн в місяць власник отримує річний дохід 96 тис. грн. Це окупає інвестицію протягом п'яти років", — пояснює Гуревич. Однак, за її словами, при купівлі смарт-квартири потрібно врахувати як початкові витрати на ремонт, так і подальші витрати на підтримання об'єкта. Це може збільшити строк окупності інвестиції.
Враховуючи ризики, інвестори не зацікавлені у такому житлі. Однак для людей, які хочуть вкласти кілька десятків тисяч доларів з більш високою прибутковістю, ніж пропонує банківський депозит, і з помірним ризиком, покупка декількох смарт-квартир для здачі в оренду — непоганий варіант.