Авторитетні українські економісти прогнозують, чим завершиться соціально-економічний рік, який щойно розпочався, - пише expres.
Гривня, зарплати, харчі, нерухомість: що зміниться у новому році
Чи зміцниться гривня?
Дмитро Чурiн, керiвник аналiтичного вiддiлу iнвестицiйної компанiї Eavex Capital:
Пiсля сiчня, завдяки виходу на ринок аграрiїв, якi продаватимуть валюту, курс гривнi змiцниться. Внаслiдок цього вдасться згладити девальвацiю гривнi у 2018 роцi. За очiкуваннями експертiв нашої компанiї, середнiй курс наступного року становитиме приблизно 28,50 гривнi за долар, а на кiнець року – 29,20. У разi негативного сценарiю (якщо цiни на основнi експортнi товари – залiзну руду, метал та агропродукцiю – пiдуть донизу) курс може опуститися до 30 гривень за долар. Проте не нижче.
Олександр Савченко, екс-заступник голови НБУ:
Доцiльнiше говорити про коридор, у якому буде коливатися гривня наступного року. Думаю, вiн буде в межах 26 – 30 гривень за долар.
На скiльки зростуть зарплати?
Олександра Бетлiй, провiдний науковий спiвробiтник Iнституту економiчних дослiджень i полiтичних консультацiй:
Навряд чи мiнiмальна зросте бiльш нiж до 4200 гривень. З 1 сiчня вона збiльшиться до 3723 гривень. Щодо середньої зарплати по Українi, то, за прогнозами нашого iнституту, вона у 2018 роцi зросте на 18%, i становитиме 8300 – 8400 гривень, а в груднi ми можемо вийти до 10 тисяч гривень. Усе залежить вiд того, як буде розвиватися економiка України.
Чи цiни на продукти харчування знизяться?
Олег Пендзин, виконавчий директор Економiчного дискусiйного клубу:
Цiни на соцiально значущi товари за весь 2018 рiк зростуть на 25 – 28%. Оскiльки в бюджетi закладено вартiсть долара до кiнця нового року на рiвнi 30 гривень, це означає, що продукти постiйно незначно дорожчатимуть. Цiни на них загалом будуть дещо нижчi, нiж на європейськi.
Що буде з вартiстю житла?
Анатолiй Топал, вiце-президент Асоцiацiї професiйних управителiв нерухомiстю:
Цiни в доларах на квартири в будинках масової радянської забудови й далi знижуватимуться. Бо забудовники нинi пропонують нове житло за нижчою цiною (вiд 9 тисяч гривень за квадратний метр), анiж на вторинному ринку, де за нього все ще правлять 600 – 700 доларiв. Люди не мають коштiв i не iнвестують у новобудови, i цiни на квартири там просiли на 10%. Щось подiбне бачитимемо й наступного року.