Експерти одноголосно попереджають про зростання долара і падіння гривні. Така ситуація вплине на лише на цінові показники продуктів харчування, а й на ринок нерухомості, - пише mind. ua.
У новому році ціни на нерухомість продовжать поступове зростання. В першу чергу це стосуватиметься об'єктів на етапі будівництва. Подорожчання іноземної валюти пропорційно веде до збільшення собівартості будівництва. Адже навіть якщо забудовник вже вигнав «коробку», це лише 50% готовності об'єкту. Йому ще належить витратитися на інженерію, комунікації, обробку та інше. А все це, як правило, імпорт.
До того ж, на будівельному ринку посилюється дефіцит робочої сили. Багато кваліфікованих будівельників попрямували на роботу до сусідньої Польщі. Тому тим робітникам, які залишилися в Україні, забудовники змушені піднімати зарплати.
Зараз Україна переживає будівельний бум, і на ринку відзначається надлишок пропозиції. Відсутність доступного іпотечного кредитування і падіння доходів громадян продовжують знижувати купівельну спроможність. Відповідно, піднімати вартість квадратних метрів забудовникам не вигідно.
У той же час утримати або навіть знизити вартість квадратного метра проблематично – якщо ціна буде нижчою за собівартість будівництва, багато будівельних компаній просто збанкрутують. Зростання конкуренції серед забудовників неминуче відіб'ється на вартості житла, але це буде носити завуальований характер. Ймовірно, забудовники продовжать принаджувати покупців під виглядом «акцій», але без реальних знижок.
Разом з тим, інвестування в житло як і раніше залишається фактично єдиною альтернативою банківським депозитам і «лакмусовим папірцем» стану банківської сфери у державі. Поки триває криза у цій галузі, люди і надалі вкладатимуть гроші саме в квадратні метри.