В Україні на заробітки їдуть і люди робітничих спеціальностей, і фахівці з вищою освітою. Втім, за кордоном вони здебільшого змушені займатися некваліфікованою працею. Вміння та знання спеціалістів знецінює мовний бар’єр. За статистикою, 43% українців працюють у галузі будівництва, 23% — у сільському господарстві, 10% займаються роботою на дому, 3% — у IT-сфері та 2% — це медичні працівники, - пише Наша версія.
Водночас, інтелектуали, які мають спеціальну освіту і володіють іноземними мовами, в Європі затребувані. Проте, зазвичай, на цих фахівців роботодавці виходять самі. Тож перш ніж погоджуватися на посаду, потрібно з’ясувати все про фірму-роботодавця. Наявність трудової візи та укладення договору є обов’язковими.
У скандинавських країнах є попит на робочу силу, але там потрібні робітники зі знанням мови. Дуже часто відмовляє українцям у робочій візі Чехія (на другому місці після Франції). У США і Великобританії влаштуватися на роботу майже нереально, якщо вас не запросили особисто. Найбільш прості шляхи працевлаштування за кордоном пропонує Польща. У 2015 році до цієї країни видано 762 тис. робочих запрошень, а у 2016 році вже 1,3 млн.
В Європі панує культ роботи. Часто це виявляється несподіванкою для наших заробітчан. Десятигодинний робочий день, 30-хвилинна перерва н а обід. Каву щогодини ніхто не п’є, кожні 15 хвилин курити не бігає, адже за це можна отримати штраф. За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, чимало українських гастарбайтерів просто не готові до такого темпу, тож потім розповідають, що їх змушували працювати, немов рабів на плантаціях. При цьому вони забувають згадати, що ті ж самі поляки працюють нарівні з ними.
За кордоном працюють близько 4 млн. українців.На проблемах українських нелегалів паразитує ціла мафія, що має дохід з транспортування, харчування, проживання трудових мігрантів, а також із торгівлі людьми і проституції.