Сьогодні, 6 березня, у Волинській облдержадміністрації відбулося підписання меморандуму про співпрацю з литовськими партнерами щодо проекту будівництва заводу по переробці твердих побутових відходів.
Волинь на своїй території має більше 3,5 млн твердих побутових відходів, які зберігаються в офіційних і неофіційних сміттєзвалищах.
«Сьогодні ми наблизились до початку практичної реалізації цього проекту, запросивши до співпраці своїх колег, залучившись підтримкою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, започатковуючи проект, який буде фінансуватися, як за рахунок коштів державного бюджету, коштів інвестиційних фондів, так і місцевих бюджетів. В організації проекту беруть участь люди, які вже зреалізували ці проекти і які сьогодні мають практичну реалізацію на теренах ЄС», - розповів голова облдержадміністрації Володимир Гунчик.
Проект, за його словами, передбачає набагато більше аспектів співпраці, ніж збір сміття, створення пунктів збору, налагодження сортування. У планах – отримувати електроенергію по «зеленому тарифу».
Директор компанії "MANfuLA" Штьормер Віргініюс розповів про технологію переробки, власні реалізовані проекти і про те, як перероблювати сміття, не вкладаючи багато грошей. Литовці працюють за схемою сортування сміття на три види: вторинні відходи, біогологічні відходи та спалювання твердого палива (RDF).
"При переробці 160 000 т біорозкладних відходів в рік ми отримуємо 13,6 млн м³ газу в рік", - розповів Штьормер Віргініюс.
«13, 6 млн кубічних метрів газу – це фактично половина того газу, що споживає Волинська область за рік», - додав Володимир Гунчик.
За словами Штьормера Віргініюса, у Волинській області накопичується 170 тисяч тонн сміття. З такої цифри є змога отримати RDF, який замінить в області 25 млн м³ газу.
Також директор компанії розповів про найбільший реалізований проект – біоетанольний завод в Литві.
«Оце фактично частинка проекту, який сьогодні є в нас на базі цукрового підприємства. Гнідавський завод, який переробляє відходи у біоетанол. Барда у нас сьогодні реалізується на сільськогосподарських полях, як відповідні добавки. Цей проект передбачає після переробки відходів цукрового виробництва і отримання барди, запустити її далі у виробництво і отримати необхідну кількість електроенергії і тепла. Тобто можна і надалі реалізовувати ті проекти, які сьогодні реалізуються на базі цукрового заводу і на решті заводів Волині. У нас їх 4», - додав Володимир Гунчик.
Меморандум з литовськими партнерами у ОДА підписали, до кінця року хочуть мати можливості вже залучати інвесторів. Це пов’язано з формуванням бюджету наступного року, обласна адміністрація буде вносити відповідні пропозиції щодо співфінансування з усіх місцевих бюджетів. А найближчими днями Володмир Гунчик має намір зустрітися з посадовцями, аби обговорити започаткування проекту у наступному році та в перспективі отримати фінансування з фонду регіонального розвитку.