14 найпоширеніших міфів про імунітет

Імунна система – дуже важлива система в організмі людини. Її дію можна образно порівняти з охоронними органами: армією, службою безпеки, поліцією. Вона захищає нас від інфекцій, із якими щодня контактує організм, наглядає над зміненими клітинами, підтримує генетичну ідентичність. Крім того, ще володіє пам’яттю, високою репродуктивною активністю.

Окрім знань, якими володіє людина про свій імунітет, серед людей побутує чимало міфів про цю важливу систему людського організму. Медіа-хаб «Твоє Місто» розпитало професорку Валентину Чоп’як, котра керує Західноукраїнським регіональним центром клінічної імунології та алергології і впродовж 14 років була Головним імунологом та алергологом України, про міфи та забобони, пов'язані з імунітетом.

Наша імунна система забезпечує два види імунітету: вроджений і набутий. Перший ми отримуємо генетично від наших батьків. Другий формується упродовж життя, здатний реагувати на токсини, захищати від інфекцій чи алергенів тощо.

Найпоширеніші міфи про набутий імунітет

1. Простимулювати імунну систему можна медичними препаратами

Ця система настільки мудро побудована, що втручання в неї може бути небезпечним. Вона має свої глибинні саморегуляторні процеси із 6-8 рівнями захисту. Допомагати їй доречно лише при вроджених дефектах, коли, наприклад, не вистачає антитіл, клітин чи певних специфічних речовин. Натомість, говорити, що ми можемо препаратами, вітамінами чи мікроелементами простимулювати імунну систему є неграмотно, із професійної точки зору. Система є дуже саморегулюючою.

2. Імунну систему підтримують штучні вітаміни

Я не люблю штучні вітаміни і намагаюся рекомендувати пацієнтам, які мають хронічні захворювання з порушеннями імунної системи, вживати вітаміни природні. Тут можна запропонувати чорниці, суниці, ожину, шипшину, малину, калину, лимони, «дику» рибу. Збалансоване харчування поновлює баланс вітамінів. Природа сама нам дуже багато всього дає. Потреба в штучних вітамінах є після тяжких операцій чи отруєнь. Теж саме і щодо різних харчових добавок: це недоказова медицина. Як представник медицини класичної, я того радити не можу.

3. Кількість спожитої їжі не впливає на імунітет

Важливо не об’їдатися, їсти частіше, але малими порціями. Наша імунна система часом змушена замість інфекцій боротися із тим, чого ми наїлися. Маємо пам’ятати про рослинну їжу, особливо зелень, де є багато антиоксидантів. Негативно впливає на імунітет жирна їжа, особливо смажена на олії чи смальці. Куряче м’ясо є кориснішим, аніж свинина, адже містить менше «тяжких» жирів. Забагато вуглеводів, особливо глюкози – теж недобре.

4. На імунну систему позитивно впливають фізичні навантаження

Імунна система не любить рекордів. Спортсмени-рекордисти часто хворіють у зрілому чи похилому віці. Для організму корисніше, наприклад, пройтися шість кілометрів пішки (добова норма). У спортзалах та фітнес-центрах також варто себе навантажувати дозовано. Краще робити стетчінг-навантаження: м’які та легкі розтягування, які сприяють роботі імунних клітин. Людям, які ходять до спортзалів, корисно порадитися зі спеціалістами щодо програми тренувань, адже активне нарощування м’язів – для імунної системи недобре.

5. Імунна система людей, які проживають у районах з підвищеною вологкістю, слабша

Місцевий імунітет є слабшим у людей, що проживають у промислових районах, де забруднене повітря і є велике електромагнітне навантаження. Загалом 80% населення України мають нормальну регуляцію імунної системи. Казати, що в нас поганий імунітет, – неправильно. Якщо ми створимо йому необхідні умови, він працюватиме добре. Вологість небезпечна тим, що тримає багато мікробів у завислому стані. Саме тому під час епідемій радять часто провітрювати приміщення, надавати повітрю руху. Низька вологість, натомість, сприяє алергії.

6. Кава шкодить імунітету

Живучи в зоні низького атмосферного тиску, люди потребують кави, яка тиск піднімає. Кава є природним стимулятором нервової, ендокринної та імунної систем. Якщо ми випиваємо лише одну філіжанку кави зранку, то не шкодимо імунітету. Через відсутність водойм львів’янам бракує риби. Найкориснішою є дика річкова риба. Частково рибу можна замінити риб’ячим жиром, який продають в аптеках.

7. Помірний стрес є корисним для імунної системи

Негативно впливає на роботу імунної системи саме хронічний стрес. Варто пам’ятати про різні способи зняття хронічного стресу: спілкування з друзями і рідними, музика, пісні, танці. До речі, було дослідження, яке показало, що оперні співаки живуть довше. Що робить спів? Він створює особливі вібрації, які важливі для тимусу. Якщо казати по-науковому, то це гармонізує нейро-ендокринну імунну регуляцію, отже, співати – корисно.

Пірнання в крижану ополонку – це також процедура гостро-стресова. Покращується мікроциркуляція після спазму судин організму, що опосередковано може покращити обіг лімфоцитів. Проте назагал надмірне переохолодження – недобре. У людей-моржів із часом кількість лімфоцитів зменшується.

8. Не існує генетичної відмінності в імунітеті жінок та чоловіків

Жінки більше схильні до аутоімунних захворювань, а чоловіки – до пухлинних. По різному працюють і їхні імунні клітини. У чоловіків активніше задіяні цитотоксичні T-лімфоцити, які здійснюють знищуючу функцію. У жінок більше активовані так звані хелпери, які стимулюють захист і розвиток імунних реакцій.

9. Часник, цибуля, лимони, інші продукти, які містять вітамін С, є помічниками імунітету під час грипу

Це не противірусні препарати, а продукти харчування. Природний вітамін С стимулює виділення протизапальних речовин, які активують імунну систему в боротьбі з інфекціями, проте доказових противірусних ліків із них не добули.

10. Якщо змерзнути в ноги чи вийти на вулицю без шапки, то через слабкий імунітет можна захворіти на грип

Грип можна підхопити від іншої людини, часом від тварини. Грипом не можна заразитися, якщо просто вийти на холод. Мороз послаблює місцевий імунітет, тому треба тепло вдягатися, але дихати морозним повітрям корисно. Кажуть же: «Ноги мають бути в теплі, голова в холоді, а живіт в голоді». Це все добре для імунітету

11. Грудні немовлята цілком захищені й вакцинувати їх не потрібно

Це абсолютний абсурд. Грудне молоко справді помічне для імунної системи, містить захисні антитіла, формує необхідну мікробіоту дитини. Від першого місяця до року в дитини активно працює тимус – центральний орган імунітету, який навчає імунні клітини, формує імунну пам’ять. А ми, відмовляючись вакцинувати грудну дитину, позбавляємо імунну систему однієї з найважливіших її властивостей, що закладена природою, – навчатися і запам’ятовувати, як дитині боротися з інфекціями.

12. Позитивне для імунітету постійне витирання чи миття рук дитини, коли вона до чогось торкається

Нездорово, коли батьки надмірно оберігають дитину від зовнішніх подразників. Імунна система має вчитися, як їй в подальшому працювати. Дитина мусить контактувати зі світом. Це не означає, що вона повинна сидіти в бруді, тягнути все до рота з калабані. Однак надмірна гігієнізація зазвичай призводить в подальшому до розвитку алергій та інших розладів роботи імунної системи.

До речі, японці дослідили, що обійми сприяють покращенню роботи імунної системи. Дитину корисно обіймати і цілувати. Звісно, не тоді, коли ви самі заражені. Цілуватися корисно і дорослим. Малі порції мікроорганізмів, які потрапляють із одних уст на інші, є своєрідною мікровакцинацією. Тобто ми обмінюємося мікробами, які загартовують наш організм.

13. Вакцинація - згубна для імунітету дитини

Те, що батьки бояться вакцинації, це неправильна, несучасна і хибна позиція. Відмовою від вакцинації ми позбавляємо імунну систему можливості формування її пам’яті на певні інфекції. Звісно, є протипоказання. Для цього є фахівці, які оглянуть дитину і допоможуть обрати вид та час вакцинації. Підтримку всіх міфів про недоречність щеплень можна пояснити хіба невіглаством. Цивілізований світ вакцинується і знає, що це добра профілактика інфекційних захворювань.

Щеплення – це як тренінг для імунної системи, щоб захистити її в майбутньому. Малими дозами інфектів його проводили ще у стародавніх Єгипті, Індії та Китаї. Вакцинація допомогла людству позбутися тяжкого вірусного захворювання – віспи. Значною мірою люди перемогли і поліомієліт. Вакцинація – колосальне досягнення медицини у боротьбі з інфекціями.

Моя порада батькам, які вагаються: прийдіть і поспілкуйтеся зі спеціалістами, які мають у тому досвід. Медицина будується на доказовості. Якщо ми кажемо, що та чи інша вакцина дає 90% ефекту, то це результат багатьох попередніх досліджень. Так, є ті 10%, які особливі, отже, треба виходити з індивідуальностей їхніх організмів. Кожна здорова людина повинна бути вакцинована від небезпечних інфекцій. Усі ми знаємо, що дифтерія, поліомієліт, кір та й інші інфекції, на які не сформована імунна пам'ять, можуть призвести до смерті.

14. Порушення імунної системи притаманне багатьом людям на землі

Порушення імунної системи трапляються у 8-12% людей на планеті. Вони можуть вражати окремі органи (щитовидну залозу, нирки, печінку, сім’яники, яйники, очі тощо) або ж системи загалом (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, дерматоміозит, склеродермія, аутоімунна гемолітична анемія тощо).

У таких випадках клітин-помічників (хелперів) стає забагато. Вони виділяють речовини, які викликають в організмі хронічне запалення. Як наслідок, утворюються аутоантитіла до власних же клітин. Лікують ці хвороби препаратами, які гальмують імунну систему. Хронічна втома, тривала підвищена температура, біль у суглобах чи м’язах – це перші симптоми аутоімунних захворювань. Варто обстежитися.

Загалом існує чимало генетичних дефектів імунної системи. Зараз ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я, – ред.) зареєстровано приблизно 300 хвороб, які пов’язані з поломкою імунної системи. Це рідкісні хвороби, коли, наприклад, не вистачає антитіл чи лімфоцитів. Є також і набутий імунодефіцит, коли низка вірусів поселяються в імунних клітинах та порушують їх роботу. Найяскравіший приклад – СНІД.

Більшість імунологічних обстежень зараз роблять лише на базі приватних закладів. Тож якщо хтось хворіє двічі на рік пневмонією, отитом, мав тяжкий сепсис чи загалом хворіє більше 10 разів на рік, то радимо прийти і проконсультуватись у спеціалістів.

Що може робити кожен, щоб зміцнити свій імунітет?

Дотримуватися декількох простих рекомендацій:

  • На першому місці – повноцінний сон. Це 7-8 годин на добу для дорослих та 10-12 годин для дітей. Бажано при цьому засинати із 22:00. Корисним є і недовгий денний сон: достатньо і півгодини.
  • Пити якісну питну воду, добова норма якої 2,5 літра (влітку до 3,5 літра). Вода допомагає імунній системі очищувати організм. Найкраща – «жива», з природного джерела.
  • Якнайчастіше вживати кисломолочні продукти. Крім того, помічною для імунної системи є наша мікробіота. Тож не дарма наші бабусі і дідусі давали нам часто пити кисле молоко, сироватку. Кисломолочні продукти обов’язково мають бути в раціоні. Вони містять ті помічні мікроби, які, потрапляючи в кишечник, захищають нас від різноманітних інфекцій, токсинів, алергенів. Хто ж має лактозну непереносимість і не може вживати молочні продукти, може їсти натомість квашені продукти: огірки, помідори, капусту, яблука. Там також присутні необхідні мікроби.
  • Помірні фізичні навантаження нехай стануть звичкою. Позитивно на відновлення імунної системи впливає дозоване фізичне навантаження, особливо на свіжому повітрі. Не дарма у Японії була соціальна програма «10000 кроків до роботи». Японці з крокомірами ходили на роботу, і якщо не виконували цю норму, то отримували нижчу зарплату. Моя мрія, щоб так само з креативом підходили і до здоров’я українців. У країнах Скандинавії працівники отримують на 30% вищу зарплату лише для придбання абонементів у спортзали, фітнес-клуби, басейни, велотреки тощо.
  • Позитивно дивитися на світ та вірити у вищі сили. Ще одне важливе: доведено, що релігійні люди менше хворіють і в них кращі показники імунітету.

Дослідження показали, що для хорошої роботи імунітету є дуже важливими сон, помірні фізичні навантаження, свіже харчування, якісна вода та психо-емоційна стабільність (або ж, можна сказати, релігійна захищеність). Наукове пояснення може бути таким: коли ми перебуваємо у стані хронічного стресу, то в нашому організмі виділяється багато кортизолу – гормону, який пригнічує імунітет. Виділяється також і адреналін, який виснажує імунну систему. У людини, яка не злиться, не заздрить, намагається жити за Господніми канонами, імунна система працює краще.