Міжнародний валютний фонд у черговий раз підтвердив свої вимоги щодо підвищення тарифів для українського населення. В іншому випадку - Україні не отримає черговий транш.
Як дані заяви можуть вплинути на життя звичайних громадян і на скільки може зрости комуналка, пише "Обозреватель".
Що буде з тарифами?
За найнегативнішим сценарієм "Нафтогаз України" пропонує з 1 квітня 2018 року підвищити тарифи на 62% - з 4,9 тис. до 8,03 тис. грн за 1 тис. куб. м (без ПДВ), якщо умови постанови №187 від 22 березня 2017 року, що визначає ціну на газ, не будуть змінені.
Також наголошується, що в подальшому, з жовтня 2018 року, ціна газу може зрости на 73% в порівнянні з діючою на даний момент ціною до 8,5 тис. грн за 1 тис. куб. м (без ПДВ). Якщо додати сюди ПДВ, то ми отримаємо 10,2 тисячі гривень.
Підвищувати тарифи доведеться як мінімум на тисячу гривень. Промисловість зараз платить за газ близько 7,9 тисячі гривень за тисячу кубометрів, а населення - близько 6,9 тисяч гривень, тобто підвищення складе близько 15%.
Як виросте комуналка?
Зміна ціни на газ практично не хвилює жителів багатоквартирних будинків. У сучасних багатоповерхівках почали встановлювати електроплити, а жителі квартир з газовими плитами платять не такі вже й великі суми. А ось ціна тепла і гарячої води - це основні суми в платіжках.
Енергетичний експерт Юрій Корольчук каже, що в тарифі на опалення і гарячу воду 60% - це природний газ.
Тобто, якщо газ подорожчає на 72%, як цього хоче "Нафтогаз", то платіжка за тепло і гарячу воду повинна збільшитися мінімум на 43%. Для прикладу, якщо зараз ви платите за опалення 1000 гривень на місяць, то після підвищення ваш рахунок складе вже 1430 грн.
Якщо ж тариф підвищиться лише на 15%, то вода і тепло подорожчають на 9-10%.
А з ростом ціни на газ паралельно подорожчають опалення та гаряча вода.
При цьому НКРЕКУ (Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг України) підвищила прогнозну оптову ринкову ціну на електроенергію в Україні в 2018 році майже на 16%.
З порядку формування оптово-ринкової ціни електричної енергії випливає, що підвищення буде проходити в два етапи.
Зокрема, НКРЕКУ збирається підвищити оптово-ринкову ціну з 1 січня на 9,5%, а з 1 квітня - ще на 6,1%.
Додамо, що тарифи на послуги ЖКГ в Україні зростають як і заборгованість за них. За підсумками 11 місяців 2017 року українці заборгували державі 27 млрд грн.