Не завжди той, що гарно співає - класно грає: на екрани вийшов фільм "Легенда Карпат"

На екрани вийшов фільм режисера Сергія Скобуна «Легенда Карпат». У ньому йдеться про ватажка визвольного руху карпатських опришків у XVIII столітті Олексу Довбуша. Головні ролі зіграли Валерій Харчишин та Марія Яремчук.

Фільм знімали без державного фінансування. Кошторис стрічки склав 4,5 млн. доларів, - розповіла кінокритик Катерина Сліпченко виданню zaxid.net.

Про Олексу Довбуша можна зняти що завгодно. Невеличка кількість історичних фактів залишає чималий простір для фантазії, а міфи та легенди, якими оповите його ім’я дають дорогу усім можливими жанрам. Про Довбуша можна зняти й історико-патріотичний епос, і бойовик, і мелодраму. Навіть містичний трилер. Як про Робіна Гуда. До речі, про нього зняті й комедія, і бойовик, і драма, і серіал…

«Легенда Карпат» також спочатку задумувалась як серіал. Потім автори фільму передумали. У серпні 2017 року творці фільму анонсували, що замість телесеріалу знімають повнометражний художній фільм . Може, саме цим можна пояснити провали у сюжеті: глядач може лише здогадуватись про деякі сюжетні лінії. Про те, ким є деякі герої здогадатись неможливо.

Крім того знятий у музейних інтер’єрах фільм не дає сам собі жодної можливості виглядати хоч трохи реалістичним. Можна чіпатися до дрібниць: суміш вишиванок з різних часів та регіонів, невідповідність костюмів та зачісок часу та самій історії, вищипані брівки гуцулок та багато іншого.

Але з усім тим можна було би без проблем змиритись. Зрештою, художні фільми не є історичними реконструкціями та не претендують на історичну достовірність. Важче змиритись з грою акторів.

Так виглядає, що у фільмі немає жодної «живої» репліки. Та театральність та штучність інтонацій, якими грішать чимало українських фільмів тут доведена просто до абсолюту. Актори грають як пародія на самих себе.

До слова, у ролі Довбуша – лідер «Другої ріки» Валерій Харчишин. Він же і співає у фільмі. Співає добре, грає – ні. Те ж можна сказати й про його партнерку Марію Яремчук. І про Богдана Ластівку, шансоньє з Чернівців, яких зіграв запеклого ворога головного героя.

Як що вже режисер вирішив взяти на головні ролі музикантів, то може йому варто було би знімати мюзикл? Може тоді б штучність та умовність того, що відбувається на екрані була б хоч якось виправданою. Тим більше, що діалоги виглядають так, ніби автори просто переписали словник приказок.

І насамкінець про хороше: природа гарна.

Нагадаємо, що 2017 рік в Україні став взірцем успішних реформ у сфері культури. Його назвали роком ренесансу української кіно, і що найважливіше – 2018-й має всі шанси продовжити і посилити цю тенденцію.

Минулого року світ побачив фільм, що за своєю якістю не поступається західним («Кіборги»); на екрани вийшла простенька, але масова стрічка, яка не лише окупилася, а й принесла творцям прибуток («Контрабас»); з’явився український фільм для дітей і підлітків, виконаний на абсолютно світовому рівні («Сторожова застава»); нарешті показали бойовик про повстання упівців у радянському таборі, який зібрав схвальні відгуки глядачів і пристойні касові збори («Червоний»).

Наймасовіший за глядацькими переглядами та найбільший за касовими зборами фільм “Кіборги” - кращий воєнний фільм за всю історію України.

Додамо, що як мінімум 30 нових українських фільмів очікує на кіноманів у 2018 році, серед найцікавіших: екранізація роману Сергія Жадана, документалка про Василя Сліпака та дороговартісні мультики в 3D.