Міжнародний валютний фонд не буде скасовувати вимогу щодо приведення ціни на газ до ринкового рівня. Можливий варіант лише того, що рішення буде відкладено ще на деякий час. Для МВФ це питання є принциповим з точки зору того, чи здатна Україна проводити системні реформи і чи можна в такому випадку продовжувати програму співробітництва.
Про це в коментарі УНН повідомив експерт Економічної дискусійного клубу, колишній керівник департаменту міністерства економічного розвитку і торгівлі Євген Олейніков.
“Варіант того, що МВФ дозволить Україні не піднімати ціни на газ (вимога щодо приведення ціни на газ до ринкового рівня), малоймовірний, принаймні в контексті остаточного вирішення цього питання. Я допускаю, що МВФ може піти на проміжне рішення за принципом „давайте його ще відсунемо, домовимося, на рік на два“, але щоб МВФ взагалі закрив це питання і скасував цю вимогу, то такого не буде з кількох причин”, - зазначив Олейніков.
Він прокоментував заяви про віднадходження балансу інтересів кредитора і населення, а також про значення для МВФ рішення Стокгольмського арбітражу. Президент України Петро Порошенко заявив, що рішення Стокгольмського арбітражу і зміна цінового паритету — нові обставини, які треба врахувати при обговоренні вимоги МВФ підвищити ціну нагаз. Він також зазначив, що учасники переговорів докладуть максимум зусиль для того, щоб знайти баланс між необхідністю співпраці з кредиторами та інтересами українських домогосподарств.
“Справа в тому, що МВФ буде оцінювати ситуацію в комплексі. Політичні заяви керівників нашої країни про перемогу в арбітражі його не цікавлять, а цікавить реальність надходження коштів. А щоб цікошти стали реальністю, їх потрібно стягнути. А це не такий і швидкий процес, як нам його намагаються представити, тому що „Газпром“ може дуже серйозно і тривалий час блокувати звернення стягнення на його активи ”, - звернув увагу економіст.
При цьому, як додав він, платити за газ нам потрібно зараз. І це те, про що говорить МВФ.
“Більш того, як ми пам’ятаємо, на даному етапі Росія взагалі відмовилася постачати нам газ. Адже за рішенням Стокгольма ми повинні були укласти доповнення до контракту, але не зробили цього. На даному етапі відбувається процес, коли ми не можемо погодити з “Газпромом” позиції, тобто тепер ці позиції повинен знову узгодити арбітраж, написавши сам і затвердивши це доповнення до контракту, раз сторони не дійшли згоди. Поки цього не сталося, ми купуємо газ не те, що не дешевше, а купуємо його дорожче, про що заявляв сам “Нафтогаз”, — зазначив Олейніков.
Експерт уточнив, що все це в сукупності призводить до ситуації, коли “МВФ каже, що доти, доки ви не визначитеся з простою формулою: скільки газ коштує для вас на ринку, стільки він повинен коштувати і для споживача, ви постійно будете стикатися з проблемою фінансового дисбалансу”.
“А кінцева мета МВФ — це збалансованість фінансової системи. Тому я не бачу перспектив врегулювання цього питання так, щоб МВФ просто відмовився від цих вимог або почав знижувати на постійній основі. Тимчасово — так, компроміс на якийсь період - так, але для остаточної відмови причин немає”, - підкреслив фахівець.
Олейніков також звернув увагу на ще один фактор, який потрібно враховувати, і назвав принципову відмінність ситуації, яка склалася зараз.
“Раніше завжди було питання конкретної ціни — МВФ вимагав встановити ціну на рівні ринку. Ми борсалися, і потім робили якесь підвищення, це було конкретне підвищення на якусь певну цифру. Зараз же, в рамках програми МВФ, було прийнято постанову уряду, яка вводить автоматичний режим. Ціна мала підвищуватися не довільно (за рішенням уряду), а перераховуватися за формулою, а уряд своєю постановою затверджувати результат цього перерахунку. Але з минулого року уряд просто цього не робить. А це вже принципово інша ситуація. Виходить, що уряд України відмовляється виконувати власне нормативне рішення. Тому про які реформи може йтися, якщо навіть прийняті рішення уряд просто відмовляється виконувати”, - сказав він.
За словами економіста, це ставить МВФ в абсолютно іншу позицію.
“Одна справа, коли ми торгуємося з приводу якогось окремого питання, інша — коли ставиться під сумнів сама готовність виконувати прийняті в рамках тієї ж програми з МВФ рішення. Виходить, що сьогодні ви закони або підзаконні акти приймаєте, ми вас кредитуємо, а завтра — ви просто вирішили, що вам невигідно їх виконувати і перестаєте це робити. З системними реформами у МВФ, я думаю, це асоціюється дуже слабо. Тому це питання буде стояти дуже серйозно. МВФ каже, що готовий почекати з ринком землі, з Антикорупційним судом можливі варіанти. Але ось ціна на газ — це принципово. Принциповість полягає в тому, що ви прийняли постанову, взяли норму, і ви її не виконуєте. А як тоді далі вести програму? Тому питання дуже серйозне, і гроші відіграють далеко не головну роль. Тут для МВФ на перший план виходять фактично принципи, на яких вони працюють з іншими державами”, - резюмував Олейніков.
Нагадаємо, Міжнародний валютний фонд 30 березня заявив, що Україна повинна виконувати обіцянки щодо погодження ціни на газ з ринковою в рамках програми кредитування в розмірі 17,5 млрд доларів.