В Україні постійно зростає кількість підробок. За даними НБУ, лише за минулий рік вона зросла з 2,8 до 3,6 штук на мільйон купюр.
В середньому один українець зберігає близько 70 банкнот, будь-яка з них може виявитися підробкою, - пише "Сьогодні".
Здачу підробками можуть дати в будь-якому магазині або кафе.
Чим нижче номінал банкноти, тим гірше вона захищена. Злочинцям не вигідно ризикувати заради підробленої двадцятки, тому популярністю у них користується купюра номіналом 500 грн (61% від усіх вилучених підробок). На другому місці 100-гривнева банкнота (17%).
При цьому більше 80% фальшивомонетників користується простими принтерами. І розпізнати таку підробку нескладно.
"Для цього не потрібні спеціальні пристрої. Подивимося банкноту просто на світло. У справжньої – водяний знак у вигляді портретного зображення Григорія Сковороди видно чітко. І найголовніше – він багатотоновий, з більш світлішими і темнішими ділянками. Поруч з портретом є світлий елемент водяного знаку у вигляді зображення номіналу банкноти, тобто цифри 500. Кожна цифра надрукована рівно і правильно", – розповідає Сергій Черненко, голова правління банку ПУМБ.
Подивимося, наприклад, на банкноту номіналом 500 грн зразка 2015 року. В її правому куті є смуга темно-сірого кольору. Її окремі ділянки знаходяться в товщі паперу. На смузі є цифрове зображення номіналу і графічний знак гривні. При зміні кута нахилу банкноти зображення нібито "рухається".
У підробленій банкноті ця смуга просто наклеєна і не дає такого ефекту. Елемент, праворуч від портрета, який схожий на розгорнуту книгу, повинен переливатися і міняти колір. З зеленого на синій колір і навпаки. У підробленої банкноті цей елемент колір не змінює. Фальшивомонетники не користуються оптично змінними фарбами.