Сучасна дитяча та підліткова література – це супергерої, малеча з унікальними здібностями та зовсім недитячі пригоди. І це дійсно може зацікавити школярів, які ростуть на голлівудських блокбастерах та комп’ютерній графіці. Проте супергерої – це, здається, не про українську літературу. Багато хто вважає, що наші письменники описують лише страждання далеких від сучасності Іванків та Марічок, а їхні твори – диктують застарілу мораль. Проте це не зовсім так.
EtCetera дізнавався про персонажів українських книг, які можуть конкурувати із західними супергероями.
ДЛЯ НАЙМОЛОДШИХ.
Першими українськими супергероями для дитини можуть стати класичний Котигорошко зі своїми не менш героїчними друзями та сучасне «Чудове Чудовисько» Сашка Дерманського.
Перший вже давно став загальнокультурним феноменом, що втілює в собі силу, доброту та справедливість. Він проходить усі етапи становлення класичного героя. По-перше, таємниця народження – він з’явився з горошини. По-друге, він має місію – врятувати своїх рідних, викрадених Змієм. По-третє, він має пройти довгим тернистим шляхом, переживши безліч пригод. А наприкінці історії він отримає справедливу нагороду. Чому важливо познайомити дитину з Котигорошком? Тому що це чи не перший в історії української літератури супергерой, до того ж, він вчить пробачати та іти до своєї мети.
«Чудове Чудовисько» – це серія книг про незвичайне створіння, що живе в світі людей. ЧуПластиліненко хоча й не має якоїсь суперсили, проте він і без неї діє як герой, рятуючи людей, що потрапляють у біду. Ця історія про дружбу та інакшість – дитині буде цікаво спостерігати за тим, як Чу вписується в людське суспільство, адже будь-яка дитина може час від часу почуватися чужинцем у світі дорослих.
ДЛЯ ЛЮБИТЕЛІВ МАГІЇ.
Якщо ваша дитина є прихильником магічних пригод на кшталт «Гаррі Поттера» чи «Персі Джексона», то саме час відкрити їй світ української магії. У письменниці Наталії Щерби є декілька підліткових циклів про пригоди дітей у магічних світах та відкриття власних магічних здібностей. Це, наприклад, «Часодії» та «Лунастри». Дітям від 11-12 років буде цікаво спостерігати за знайомством героїв з новими для них світами, за стосунками між підлітками і тим, якою буває магія (а це не лише чарівні палички та закляття). Крім того, у книгах Наталії Щерби є місце і для звичного для нас світу – з гаджетами та соцмережами.
Чимало магії, чи краще сказати мутацій та дивацтв, знайдеться в книзі Сергія Оксеника «Лісом, небом, водою». Головні герої – підлітки Лисий, Леля та Марічка – живуть у світі після глобальної екологічної катастрофи і мають деякі суперсили, що розвинулись, вочевидь, внаслідок мутації. Протягом трилогії (так, це серія романів) вони намагаються врятувати цей світ від страшної небезпеки, долаючи ворогів (до речі, суто наших – слов’янських), розплутуючи інтриги тощо. Пригод у книзі набереться чи не на трьох «Гаррі Поттерів», а атмосфера пост-апокаліпсису – це взагалі щось новеньке для української літератури, тож підліткам обов’язково до прочитання.
ДЛЯ ПРИГОДОФІЛІВ.
Якщо запитати у книжковому магазині українські підліткові пригоди, то першою рекомендацією, скоріше за все, будуть «Джури» Володимира Рутківського. Це серія книг про пригоди Санька, Грицька та їхніх друзів – хлопців-шибайголів із часів козацтва. Незважаючи на те, що історія про сиву давнину, вона сповнена гумору, дуже динамічна та пізнавальна. З книг діти дізнаються про історію України та насамперед історію козацтва. Не обійдеться і без краплі магії та хитрощів військової справи.
СКОРО В КІНО.
Ну, а для тих, хто звик до екранних новел, – новинка українського героїчного кінематографу. Щоправда суперздібності тут не у людини, а в собаки. Художня стрічка «Фокстер і Макс» вийде на широкі екрани вже цієї осені. Вона розповість про школяра та його нанотехнологічного пса, який може ставати невидимим та рухати предмети силою думки.