Підроблений медпрепарат досить складно визначити «на око». Але є способи, які допоможуть зменшити ризик покупки фальсифікату.
EtCetera з’ясовував, як по упаковці та інструкції розпізнати підробку.
ФАКТ. За різними оцінками, від 30 до 60% ліків, які реалізуються на українському фармринку, є підробками. Найчастіше підробляють розрекламовані препарати. Якщо ви купуєте такий фальсифікат, то, в кращому випадку, прийом препарату ніяк не позначиться на вашому здоров’ї. У гіршому – ваш стан може погіршитися.
ВИБИРАЙТЕ АПТЕКУ. Чим більше аптека і ширша аптечна мережа, тим менше шансів зіткнутися з обманом. Великі аптечні мережі дорожать своєю репутацією і не зв’язуються з недобросовісними виробниками та постачальниками. Зайшовши в аптеку, обов’язково зверніть увагу на куточок споживача.
У ньому повинні бути:
- – ліцензія на право торгівлі медпрепаратами з номером (її можна перевірити на сайті www.diklz.gov.ua);
- – адреси та телефони суб’єкта, якому належить аптека;
- – адреса і телефон держоргану із захисту прав споживачів;
- – контакти територіального органу держконтролю лікарських засобів.
ЧИТАЙТЕ ІНСТРУКЦІЮ. Усі препарати, які легально продаються на території України, супроводжуються інструкцією українською мовою. Якщо її немає, – це привід додаткової перевірки препарату або відмови від нього.
ОГЛЯДАЙТЕ УПАКОВКУ. За зовнішнім виглядом «якісну» підробку практично неможливо відрізнити від справжніх ліків. Тому розраховувати на те, що ви побачите помилку в назві препарату або помітите різницю в розмірі упаковки, – не варто. Єдине, з чим найчастіше не заморочуються «фармпірати» – це шрифт Брайля (опуклі точки). Якщо ви не помітили напис для слабозорих людей, то у вас в руках – підробка.
А уберегти себе вже від аптечного обману – підміни хороших ліків простроченими – можна, порівнявши серії препарату на упаковці і блістері (тюбику або флаконі). Якщо цифри не збігаються, то препарат, швидше за все, або прострочений, або підроблений.