Відбулося засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Сергія Кошарука.
Як повідомив начальник виробничо-технічного відділу управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації Юрій Сидоров, на сьогодні в області досить гостро постає проблема поводження з твердими побутовими відходами: щорічно збирається та захоронюється більше 200 тис. тонн.
- Із 11 полігонів твердих побутових відходів, які були створені на території Волині, лише 10 спроможні на певний період забезпечити потребу у зборі сміття, – констатував Юрій Сидоров. – Найскладніша ситуація на полігоні в смт. Любешів, який повністю вичерпав проектні потужності. Схожа ситуація передбачається і у смт. Шацьк та місті Ковель. На даний час потребують будівництва полігонів і у шести районних центрах: смт. Іваничі, Турійськ, міста Горохів, Ківерці, Любомль. Нині ж у цих районах складування відходів здійснюється на необлаштованих сміттєзвалищах, що ускладнює екологічну ситуацію в регіоні. Окрім того, варто зазначити, що техніка, яка вивозить сміття, на 75% зношена та потребує оновлення.
Також доповідач зазначив: на сьогодні ведеться будівництво першої черги полігону в с. Брище Луцького району та сортувальної станції, що дасть можливість на тривалий час вирішити питання із твердими побутовими відходами для Луцька та Луцького району. Окрім того, на часі й будівництво сміттєпереробного заводу для Нововолинська: за кошти європейських інвесторів роботи планують розпочати у поточному році та завершити через 18 місяців. Після введення в експлуатацію вдасться вирішити питання з відходами не лише у Нововолинську, а й у найближчих районах.
Потребує уваги й екологічної безпека. Й це прекрасно усвідомлюють відповідні служби. На цьому наголосив начальник державної екологічної інспекції Олександр Ткачук.
- У сфері поводження з відходами за сім місяців 2014-го року екологічною інспекцією проведено 720 перевірок, – підкреслив Олександр Вікторович. – Усього перевірено 88 сільських та селищних рад. Основними порушеннями вимог природоохоронного законодавства є відсутність дозволів на розміщення відходів, не проведена паспортизація місць видалення відходів, а також відсутність документів на право користування земельними ділянками, на яких розміщені сміттєзвалища.
Позаяк питання – непросте, є й проблеми. Зокрема не паспортизовано жодного сміттєзвалища у Ківерцівському, Любешівському та Іваничівському районах. Частково – в Маневицькому, Старовижівському, Луцькому та Рожищенському районах. А це свідчить про неналежне виконання органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади своїх повноважень. Також є проблеми з проведенням організованого збору побутових відходів на території населених пунктів сільських та селищних рад, що приводить до виникнення стихійних смітників, засмічення смуг навколо автодоріг, лісів, прибережних смуг річок та ставків. А тому заступник голови облдержадміністрації Сергій Кошарук доручив головам райдержадміністрацій забезпечити проведення паспортизації усіх наявних місць видалення відходів та сприяти у розробці проектів землеустрою для сміттєзвалищ.
Окрім того, Сергій Дмитрович, наголосив на важливості надання екологічній інспекції інформації про стан експлуатації полігонів та сміттєзвалищ для складування твердих побутових відходів.