Житло має бути комфортним, а комфортно – це коли тепло та сухо, коли є свіже повітря, але немає протягів та пилюки. Як такого домогтися? Саме за ці характеристики оселі відповідає вентиляція.

Якою може бути вентиляція приватного будинку: природна вентиляція

У приватному будинку, на відміну від багатоквартирного, про вентиляцію дбає хазяїн. Тож варто знати варіанти для вибору. Найдешевше обійдеться природна вентиляція: повітря циркулює між вулицею та будівлею завдяки різниці температур.

Система природної вентиляції передбачає вертикальні канали, які беруть свій початок у приміщенні, а виходять назовні понад дахом. Повітря підіймається каналами завдяки повітряній тязі, на яку впливає температура у приміщенні й на вулиці, вітер, відкриті двері й кватирки та монтаж вентиляції – наявність вигинів, висоти, ширини, вентиляційного каналу, теплоізоляції тощо.

Окрім комфорту для мешканців, вентиляція забезпечує також їх здоров’я, економію та достатній термін експлуатації будинку. До прикладу, якщо у будівлі буде холодно та сиро, люди можуть застудитися, та це лише перший рівень можливих проблем. Постійне порушення вентиляційних норм призводить до утворення плісняви та грибка, що небезпечно і для здоров’я, і для будівлі. Для здоров’я це серйозна небезпека, а для стін та стель – руйнування. Проблему можна вирішити, відкриваючи вікна та двері, але тоді нам загрожують протяги та брудне повітря.

Тому вентиляційні канали влаштовують у місцях, де може зібратися пар та зайві запахи – на кухні, у ванній кімнаті тощо.

Та є низка недоліків у такого типу вентиляції. Погода впливає на тягу, а взимку близько 40% тепла втрачається через повітря, яке виходить з приміщення вентиляційними трубами.

Залежність від зовнішніх факторів та питання економії викликає бажання шукати більш ефективні способи вентилювання приміщення. Тому часто обирають не природну, а примусову вентиляцію.

Примусова вентиляція приватного будинку

Примусова вентиляція вважається найкращим рішенням, але не найдешевшим.

Для примусового вентилювання приміщення встановлюється система централізованої примусової припливно-витяжної вентиляції. Основою системи є блок вентиляції, оснащений вентилятором, теплообмінником, пристроями керування, фільтрами тощо.

Схема вентилювання та ж, що й за природної вентиляції, але обіг повітря контролюється, а повітря якісно очищується. Встановлення такої системи дорожче, але експлуатація забезпечує економію тепла.