Міома — доброякісне новоутворення, сформоване із м'язової тканини. Найчастіше її діагностують у жінок репродуктивного віку. Розмір може бути різним — від крихітної пухлини, як горошина, до новоутворення гігантських розмірів. Щоб попередити ускладнення та погіршення самопочуття, жінкам з діагнозом «міома» треба дотримуватися рекомендацій лікарів.
У більшості випадків спеціалісти направляють на видалення пухлини. Сучасні оперативні методики дозволяють зберегти жіноче здоров’я та нормальне функціонування репродуктивної системи, мають таку вагому перевагу, як швидка реабілітація. Їх успішно використовують спеціалісти Клініки Біляка. Лапароскопічна міомектомія — щадне та ефективне видалення міоми. Цю операцію у Клініці Біляка проводять досвідчені фахівці із застосуванням сучасного обладнання. Вже через 3–4 години можна самостійно пересуватися, через 3 доби — їхати додому. Лапароскопічна міомектомія дозволяє в майбутньому планувати вагітність та народжувати дітей.
Своєчасне звернення до лікаря — гарантія щадного лікування
Точні причини виникнення міоматозних вузлів до сих пір не з'ясовані. Є припущення, що схильність до патології передається у спадок. Ризик утворення міоматозних вузлів зростає, якщо в історії пацієнтки є:
- гормональні збої;
- цукровий діабет;
- переривання вагітностей;
- інфекції сечостатевої системи.
Підозри на міому матки мають виникнути при таких розладах здоров’я:
- Порушення менструального циклу. Виділення стають занадто рясними зі згустками крові. Не виключені довільні маткові кровотечі, які виступають головною причиною недокрів'я у жінки.
- Болі в попереку і внизу живота. Виникають не тільки в період менструації.
- Дискомфорт під час статевого акту. Турбують біль та відсутність задоволення.
- Виникнення закрепів. Паралельно порушується нормальна робота кишечника.
- Викидні та проблеми із заплідненням. При міоматозних вузлах не можна говорити про нормальне функціонування репродуктивної системи.
- Збільшення розміру живота. З’являється набряклість у нижній частині, складається враження, що в цій області є зайві кілограми.
- Прискорене сечовипускання та інші розлади видільної системи. В більшості випадків жінки, у яких є патологія, частіше ходять до туалету.
Важливо: при вузлах маленького розміру захворювання протікає практично без симптомів, тому дуже важливо проходити регулярні профілактичні огляди у гінеколога. Якщо турбує хоча б один із перерахованих вище порушень, треба негайно звернутися до гінеколога.
Особливості лікування
При плануванні стратегії терапії лікарі враховують наступне:
- розмір і кількість вузлів;
- вік пацієнтки;
- стан здоров'я.
У деяких випадках спостерігають за перебігом патології та оцінюють результати медикаментозної терапії. Прийом гормональних ліків може призупинити зростання і навіть зменшити розміри новоутворення. Якщо вузли великі і доставляють пацієнтці дискомфорт, радять негайно провести операцію. При такій клінічній картині лише видалення буде найбільш ефективним методом боротьби з проблемою.
Як проходить підготовка до операції
При плануванні лапароскопічної міомектомії пацієнтці необхідно здати аналізи крові та сечі, пройти УЗД органів малого таза, мати результати гінекологічного мазка, ЕКГ та висновок терапевта про загальний стан організму. За кілька днів до операції дотримуються легкої дієти, а безпосередньо перед міомектомією ставлять клізму.
Методи видалення міоми
Міомектомія передбачає усунення тільки міоматозних вузлів. Операцію проводять щадним методом, що дозволяє зберегти дітородний орган, менструальний цикл досить швидко відновлюється. Міому видаляють лапароскопом, якщо новоутворення досягло невеликих або помірних розмірів, немає вираженого спайкового процесу в черевній порожнині і важких хронічних захворювань, які виступають протипоказаннями. Через маленькі проколи (0,5–1 см) в черевній порожнині вводять ендоскопічні інструменти і відеокамери. Це дозволяє видалити лише міоматичні вузли. В кінці операції накладають шви.
При міомах великих розмірів проводять лапаротомію. Це порожнинна операція, яка може мати як поздовжній, так і поперечний характер доступу. Лапаротомія актуальна, коли необхідно видалити новоутворення великих розмірів, а також при наявності у пацієнтки протипоказань до проведення лапароскопії. Період відновлення після лапаротомії більш тривалий — 3–4 тижні.