Загальну назву «герпес» використовують при появі висипу на губах, навколо рота та в інтимній зоні, що спричинений вірусами простого герпесу 1 і 2 типу. Це одне з найпоширеніших вірусних захворювань у дорослих і дітей різного віку. Хоча герпес має специфічні клінічні прояви, для підтвердження діагнозу лікар призначає аналізи. Приватна лабораторія https://hemomedika.com.ua/lutsk — місце, де можна швидко та зручно зробити будь-які види лабораторних досліджень із гарантією достовірності результатів.
Причини появи герпесу
Герпес — інфекційна хвороба, розвиток якої неможливий без зараження відповідним збудником. Інфікування ВПГ 1 типу зазвичай відбувається в дитячому віці під час контакту з людиною, що активно розповсюджує вірус і має типові клінічні ознаки. Основний шлях зараження ВПГ 2 типу — статевий контакт. Після первинного проникнення в організм вірус може тривалий час ніяк себе не проявляти. Латентний перебіг інфекції забезпечується гарним станом імунітету та його здатністю протистояти розмноженню збудника.
Багато дітей і близько 90% дорослих людей є носіями вірусу, але активація герпетичної інфекції відбувається за наявності одного або декількох чинників:
- хронічний стрес, перевтома;
- переохолодження;
- циклічні гормональні зміни у жінок;
- супутні вірусні або бактеріальні інфекції;
- надлишок ультрафіолетового опромінення;
- суворі дієти, голодування;
- імунодефіцит внаслідок ВІЛ/СНІДу, використання імуносупресивної терапії.
Симптоми герпетичної інфекції
Герпес 1 типу (лабіальний) найчастіше проявляється на губах та навколо рота, а герпес 2 типу (статевий) викликає висип в інтимній зоні. Однак у людини можуть бути одночасно присутні обидва варіанти збудника, а також не виключено ураження губ ВПГ-2, статевих органів — ВПГ-1.
За 12-24 години до розвитку типової клінічної картини виникають продромальні ознаки: свербіж, печіння, підвищена чутливість шкіри. Основний симптом простого герпесу — везикулярний висип, що має вигляд дрібних пухирців із прозорою рідиною всередині. Досить швидко покришка елементів розривається, внаслідок чого на шкірі та слизових оболонках з'являються червоні болючі ерозії. На губах зазвичай формується одна невелика виразка або локальне скупчення пухирців, на статевих органах ураження можуть займати велику ділянку.
Ускладнення герпесу
За наявності факторів ризику герпетична інфекція має рецидивуючий перебіг — загострення хвороби повторюються декілька разів на рік, викликають неприємні симптоми, суттєво погіршують якість життя пацієнта. Крім шкіри, віруси здатні вражати різні органи і тканини, викликати такі захворювання:
- герпетичний кон'юнктивіт — висипи на слизовій оболонці ока та повік;
- герпетичний енцефаліт і менінгіт — запалення головного мозку та його оболонок;
- герпетична форма екземи на фоні хронічних дерматозів;
- дисемінована герпетична інфекція з ураженням внутрішніх органів (найчастіше виникає у новонароджених, людей з порушеннями роботи імунної системи).
Важливо! Герпес дуже небезпечний для вагітних жінок. Він належить до інфекцій TORCH-комплексу, які викликають вроджені вади плода, передчасні пологи та інші ускладнення. Саме тому аналізи на захворювання TORCH-групи https://hemomedika.com.ua/analyzes/fetal-infections-torch-herpes-infection обов'язкові для всіх майбутніх матусь.
До того ж герпес — особлива форма вірусної інфекції, яку не можна повністю видалити з організму. Наявні противірусні засоби знижують активність збудника та лікують загострення, але не виключають рецидивів хвороби. Тому для успішної терапії призначають медикаменти в комплексі з корекцію способу життя та ліквідацією факторів ризику. Висока кваліфікація лікаря і готовність пацієнта дослухатися його рекомендацій — необхідні умови для успішного лікування хвороби і запобігання загостренням.