Законодавство України щороку змінюється і вдосконалюється, і минулий рік не став винятком: 24 грудня 2023 року почали діяти зміни в трудовому законодавстві, а саме був створений Закон №3494. Так, умови роботи змінились ще з введенням воєнного стану у 2022 році, однак з набуттям чинності цього Закону українців та бізнес чекають й інші нововведення. Продовжуйте читати, щоб дізнатись, як тепер надавати відпустки працівникам.
Головні нововведення Закону №3494
Відпустка без збереження зарплати
Відпустка в Україні законодавством визначена в розмірі 24 календарних днів. Деталі щодо оформлення відпусток та способів їх надання — https://online.novaposhta.education/blog/osoblivosti-nadannya-vidpustok-ta-ihne-oformlennya. Відомо, що в разі надання працівнику відпустки, яка перевищує 24 дні, невикористані дні відпочинку переносяться на момент закінчення дії воєнного стану. До введення Закону №3494, такі дні повинні були б оплачуватись, однак тепер же компанія може за бажанням та необхідністю не оплачувати перенесені дні відпустки.
Крім цього, надання відпусток взагалі, навіть без перенесення, понад вищезгадані 24 доби також може відбуватись без збереження оплати.
Відмова в наданні відпустки
Під час воєнного стану, до впровадження змін, компанія могла не надавати щорічну відпустку лише працівникам, які залучені до роботи в критичній інфраструктурі. Тепер же власники бізнесу можуть також відмовляти у відпустці й тим, хто працює на виробництві продукції оборонного призначення та виконує мобілізаційне завдання (захід).
Встановлення додаткових відпусток
До 24.12.23 порядок вихідних і робочих днів, а також тривалість додаткових відпусток могли бути змінені згідно з нормативно-правовими актами України, однак тепер це регламентуватиметься і трудовим/колективним договором. Якщо ж у договорі не прописані такі моменти, будь-які зміни впроваджуються з погодження органу первинної профспілки.
Збільшення безоплатної відпустки
Донедавна працівник мав право на 15-денну річну відпустку власним коштом, але тепер цю норму збільшили до 30 днів. Це надаватиме право співробітнику на щорічну звичайну відпустку, однак в трудовий стаж зарахована така 30-денна відпустка не буде. Працює ця норма під час епідемій, пандемій, необхідної самоізоляції робітника, збройної агресії та надзвичайний стан в країні.
Відпустка після народження дитини
Разова 14-денна відпустка при народженні дитини, після набуття чинності Закону, повинна бути надана максимум через 3 місяці з моменту народження. Отримати відпустку можуть як чоловіки, що перебувають у шлюбі з жінкою, так і ті, хто спільно проживає з матір'ю дитини.
Компенсації військовослужбовцям
Працівники, які були призвані для проходження військової служби, тепер отримають право на компенсацію за дні відпусток, які не були використані. Надається компенсація після написання працівником заяви, якщо така була подана до кінця місяця, коли робітник був звільнений через призов. Отримати гроші можуть як мобілізовані, так і ті, хто підписав контракт.
Відпустка після звільнення зі служби
Закон №3494 визначив, що ті, хто звільнився зі служби з початку демобілізації чи припинення воєнного стану та почав працювати, можуть отримати до 60 календарних днів неоплачуваної відпустки, яка зараховуватиметься до трудового стажу.