Вибір світильників значною мірою залежить від типу використовуваної лампи. Необхідно враховувати колірну температуру, енергоспоживання та інтенсивність джерела світла. Неправильний вибір лампи може суттєво погіршити візуальне враження від інтер'єру, спричинити вицвітання та несприятливий вплив на організм людини.
Типи та характеристики сучасних ламп
Найсучасніші електричні лампочки ж світлодіоди (LED). Широко використовувані в побутових, промислових і вуличних світильниках, світлодіодні лампи характеризуються тим, що виробляються без використання небезпечних речовин. У їх складі є такі елементи як:
- Розсіювач світлового потоку.
- Підкладка зі світлодіодами.
- Радіатор для відведення тепла.
- Драйвери для забезпечення стабільної роботи.
- Відповідного типу цоколь.
Пластина розсіювача виготовлена з пластику; тепло, що виділяється під час роботи світлодіодів, мінімальне, тому пластикові компоненти не перегріваються. Тепло відводиться в радіатор за допомогою алюмінієвої підкладки з теплопровідною пастою. Металева основа виготовлена з полімеру, який захищає сам виріб від ураження електричним струмом. Найважливішою перевагою світлодіодних ламп є їхній тривалий термін служби. Вони також мають високу енергоефективність.
Люмінесцентні лампи також користуються попитом серед споживачів. За формою вони бувають лінійні, трубчасті, П-подібні та компактні. Такі лампи бувають як високого (використовуються для зовнішнього освітлення та потужних світильників), так і низького тиску (встановлюються всередині приміщень).
Компактні люмінесцентні лампи також відомі як енергозберігаючі лампи денного світла, оскільки вони використовують ультрафіолетове світло. Вони мають переваги високої ефективності, високої світловіддачі та нижчої робочої температури, ніж лампи розжарювання.
Що пов’язує здоров’я людини та лампочки?
Світло має бути не лише комфортним, але й корисним для здоров'я. Деякі штучні джерела світла можуть зашкодити людині. Лампи розжарювання та галогенні лампи мають проблему виділення занадто багато тепла. Однак це шкідливо для людського організму лише в тому випадку, якщо приміщення погано провітрюється.
Люмінесцентні лампи мають дві небезпеки - пульсацію та утилізацію - і їх не можна викидати у смітник або викидати на вулицю; у їх виробництві застосовується ртуть, тому неробочі лампочки необхідно здавати в спеціальний пункт збору. Друга небезпека - це пульсація, яка пошкоджує зір і знижує працездатність. Лампи, які починають мерехтіти, слід негайно замінити, оскільки вони негативно впливають на людей і можуть викликати втому та депресію.