Компанії, які випускають автомобільні покришки, регулярно поповнюють свої каталоги новинками, відмовляючись від застарілих технологій. Але в деяких випадках розробки виходять настільки вдалими, що їх знову запускають у виробництво. Так сталося з шиною Goodyear UltraGrip Ice+. У 2014 році її прибрали з каталогів, але до зимового сезону 2018/19 знову представили споживачам. Зимова нешипована покришка не раз довела свою ефективність і надійність, так що популярність моделі знову злетіла вгору, а водії поспішили обладнати свої автомобілі перевіреної гумою до нового зимового сезону.
Технологічна покришка для зими
Американський бренд розробляв дану модель в розрахунку на кліматичні умови скандинавських країн. Модель випускається в найпоширеніших розмірах від 13 до 17 дюймів. Завдяки цьому можна підібрати підходящий варіант для більшості легкових автомобілів малого і середнього класу.
При роботі над цією шиною використовувалися передові технології і напрацювання, зокрема, ActiveGrip, яка робить покришку стійкою до найсуворіших зимових випробувань. При екстремально низьких температурах компаунд зберігає необхідний рівень еластичності, що допомагає зберігати впевнений контакт з дорогою. Також технологія передбачає використання двошарового протектора. Більш гнучкий верхній шар відповідає за впевнений контакт з різними видами зимових поверхонь. Нижній шар включає компоненти, що надають йому додаткову жорсткість, щоб шина показувала відмінні результати і на сухому асфальті, і під час підвищення температури в міжсезоння.
Технологія Hybridsipes подарувала UltraGrip Ice + два види зчіпних фасок-для кожного шару протектора передбачені свої ламелі. Для нижнього шару протектора використовувалися насічки, створені за технологією 3D-BIS, що передбачає наявність виступів на стінках кожної прорізи. Коли пляма контакту прилягає до траси, ламелі ущільнюються, фіксуючи зчеплення з поверхнею, і, в той же час, підвищуючи конструктивну жорсткість нижнього шару протектора.
Для верхнього шару була розроблена особлива геометрія зигзагоподібних прорізів, нанесених поперек напрямку руху. Густа ламельна сітка верхнього шару утворює безліч крайок зачепа, і становить впевнену конкуренцію шипів, що актуально для скандинавських «липучок». Адже, як відомо, на території ЄС шиповані шини заборонені. Крім того, при русі зовнішні ламелі розкриваються, прорізаючи водну плівку і надійно вгризаючись в сніговий накат і лід, сприяючи підвищенню курсової стійкості навіть на дорожньому полотні низької якості.
Особливості протектора
При розробці протектора застосовувалася технологія Snow Grasper. З її допомогою був розроблений новий тип V-образного малюнка з симетричним розташуванням спрямованих блоків. Однак кількість гострих кромок і кутів в малюнку було значно збільшено в порівнянні з попередніми поколіннями зимових шин бренду. Самі блоки протектора при цьому стали менше, що дозволило збільшити їх кількість для більш впевненого руху по засніженій трасі. Такий підхід істотно поліпшив всі основні експлуатаційні показники шини, особливо на слизьких дорогах, покритих товстим шаром льоду або укоченим снігом. Крім того, збільшення кількості дренажних каналів в плямі контакту значно поліпшило її продуктивність на мокрих дорожніх покриттях. Волога моментально евакуюється з-під колеса, знижуючи ризик слешингу і аквапланування.
Джерело: https://guma.com.ua/