Автоцивілка — це страховий договір, який покриває збитки, завдані водієм іншим учасникам дорожнього руху. Мати такий поліс — це обов’язок кожного водія. Без автоцивілки виїжджати на дорогу не можна, це заборонено правилами дорожнього руху. А як саме її можна оформити? Як скористатися полісом і отримати відшкодування? Чи буде компенсація за таким полісом для самого водія, для його транспортного засобу?

Як купити автоцивілку

Найпростіший спосіб — оформити її на сайті страхової. Наприклад, в Uniqa можна зручно купити автоцивілку https://uniqa.ua/private/auto/avtograzhdanka/, а сам поліс отримати дистанційно, тобто не треба звертатися до офісу страхової компанії. Достатньо перейти на сайт, вказати необхідний варіант страховки, сплатити її, і вже через кілька хвилин готовий поліс надішлють на електронну пошту.

В цифровому вигляді поліс має таку ж юридичну силу, як і паперовий. У документі вказуються контактні дані страхової компанії. Саме за ними потрібно звертатися у разі настання страхового випадку.

Чи має якесь значення місце реєстрації автомобіля? Наприклад, якщо оформлена автоцивілка в Луцьку, то чи працюватиме вона у Києві? Так, територіальної прив’язки немає. Поліс ОСАГО працює на всій території України. Але страховка не діє у разі виїзду за кордон. Для таких випадків існує «Зелена картка» — це страховий поліс саме для виїзду на авто в іншу країну.

Коли виплачується компенсація

Наразі в Україні діють правила, згідно з якими автоцивілка діє з нульовою франшизою, тобто компенсація виплачується навіть у тих випадках, коли завдана шкода становить всього одну гривню. Додаткові умови, які повинні бути дотримані:

  • це ДТП;
  • водій, в якого є поліс, визнаний винним;
  • є потерпілі, яким завдана шкода (здоров’ю, матеріальна).

Якщо ці умови дотримані, то можна розраховувати на те, що компенсація завданої шкоди буде покрита страховою компанією.

Хто має право на отримання компенсації

Компенсацію за автоцивілкою мають право отримати всі постраждалі в ДТП, але не сам винний водій, тобто гроші будуть виплачені:

  • іншим водіям, які постраждали через ДТП, але вони не є винними;
  • іншим учасникам дорожнього руху, в тому числі пішоходам, які постраждали внаслідок ДТП;
  • тим, чиє майно було пошкоджено через дорожньо-транспортну пригоду.

Всі вказані сторони мають право звернутися або до своєї страхової компанії, або до тієї, з якою укладений договір у винуватця. У затверджений законодавчо термін їм обов’язково виплатять компенсацію.

Яку суму можна отримати

Максимальна сума компенсації залежить від програми поліса, але вона не може бути меншою за встановлену законодавчо. Наприклад, у 2025 році в Україні виплата за ОСАГО становить до 500 тисяч гривень (до 320 тисяч — для пошкодженого майна, до 500 тисяч — для шкоди здоров’ю). Надалі планується поступово збільшувати цю суму аж до 10 мільйонів гривень.

Але максимальна сума не може перевищувати розмір фактично завданої шкоди, тобто якщо водій випадково вдарив чуже авто і ремонт обійшовся всього в 2 тисячі гривень, то страхова компенсує саме цю суму.

Чи компенсує автоцивілка шкоду, якої зазнав винуватець

Автоцивілка не компенсує шкоду, якої зазнав сам винуватець дорожньо-транспортної пригоди. Для цього необхідно оформляти додатковий поліс, а саме КАСКО. Він не є обов’язковим, і його можна вважати додатком до ОСАГО.

Отже, автоцивілку зараз оформляти зобов’язані всі водії. Керування автомобілем без поліса заборонено, за це можна отримати штраф. Оформити страховку можна дистанційно, і вона діятиме на території всієї України.