Серце — життєво важливий орган, від роботи якого залежить загальний стан організму домашнього улюбленця. На жаль, серцево-судинні захворювання зустрічаються не тільки у людей, а й у собак, котів та інших тварин. І саме своєчасна діагностика є ключем до підтримки довгого та якісного життя тварини.
Одним із найефективніших методів оцінки роботи серця є ехокардіографія (ехо серця). Це безболісна, неінвазивна процедура, яка дозволяє детально вивчити структуру та функції серцевого м’яза. Кваліфіковані ветеринари клініки Авіцена проводять процедуру на якісному сучасному обладнанні, що дозволяє пришвидшити діагностику та призначити якісне лікування.
Що таке ехо серця?
Ехокардіографія — це ультразвукове дослідження серця, що допомагає оцінити:
- розмір камер серця;
- товщину стінок міокарда;
- роботу клапанів;
- кровотік у серцевих судинах.
Ехо серця дозволяє отримати рухоме зображення серцевих структур у реальному часі. Це дає ветеринару змогу аналізувати роботу органу.
Коли тваринам потрібна ехокардіографія?
Дослідження серця у тварин — це основний етап, що дозволяє підтримувати нормальний стан здоров’я тварини, своєчасно виявляти відхилення, а в найсерйозніших випадках навіть зберегти життя. Основні показання до проведення ехо серця:
- планова діагностика перед хірургічними втручаннями або під час комплексного обстеження;
- підозріла симптоматика, зокрема, прискорене або утруднене дихання, слабкість та втомлюваність, кашель, непритомність або запаморочення, посиніння слизових оболонок;
- дорослий вік, за якого тварини частіше страждають на серцеві захворювання.
Крім того, варто зважати на специфіку окремих порід. Деякі тварини мають генетичну схильність до серцевих захворювань. Тож в цих випадках ехокардіографія потрібна частіше. Серед тварин в зоні ризику:
- собаки: добермани, боксери, спанієлі, доги, такси;
- коти: мейн-куни, британці, сфінкси, регдоли.
Як проходить процедура?
Ехо серця виконується ветлікарями Авіцена у спеціально обладнаному кабінеті. При проведенні процедури:
- тварину кладуть на бік або спину на спеціальний стіл;
- ветеринар (Львів) змащує область серця гелем для кращої провідності ультразвукових хвиль;
- за допомогою датчика лікар отримує зображення серця на моніторі.
Весь процес триває 15-30 хвилин. У більшості випадків, з огляду на неінвазивність та безболісність процедури не наркоз не потрібен. У разі дуже неспокійних тварин, яких неможливо утримати в потрібному положенні можуть бути застосовані седативні препарати.
Які патології можна виявити?
Ехокардіографія є надзвичайно точним методом діагностики. Завдяки проведенню процедури можна виявити вроджені вади та набуті захворювання серця у тварин. Серед найпоширеніших:
- Серцева недостатність. Стан, коли серце не може ефективно перекачувати кров, що призводить до набряків, задишки та слабкості.
- Гіпертрофічна кардіоміопатія (ГКМП). Особливо поширена у котів, характеризується потовщенням стінок серця, що ускладнює його роботу.
- Дилатаційна кардіоміопатія (ДКМП). Частіше зустрічається у собак великих порід, проявляється розширенням серцевих камер та зниженням їхньої здатності скорочуватися.
- Вади серцевих клапанів. Можуть бути як вродженими, так і набутими, призводять до порушення кровотоку та навантаження на серце.
- Перикардіальний випіт. Накопичення рідини навколо серця, що заважає його нормальній роботі.
- Вроджені вади серця. Наприклад, відкрита артеріальна протока, дефекти міжпередсердної або міжшлуночкової перегородки.
Ехо серця дає змогу виявити та диферинціювати подібні патології для призначення відповідного лікування або корекції способу життя домашнього улюбленця.
Власникам тварин варто пам’ятати, що своєчасна діагностика — це перший крок на шляху успішного лікування. Тож при виявленні підозрілих симптомів, підходженні дати профілактичного огляду чи просто потреби переконатися у здоров’ї чотирилапого друга варто записатися на прийом до ветеринарного центру Авіцена та пройти ехокардіографію.