Вибір вузу залежить від певних факторів: куди простіше вступити, в якій країні комфортніше навчатися, де легше потім знайти роботу. Багатьох українських студентів цікавить, в яких країнах Європи навчатися найдешевше. Інші замислюються, куди простіше всього поїхати іноземцю з найменшими витратами.
Якщо говорити про державний вищу освіту (а саме воно передбачає найменші витрати на навчання), то найбільш зручними країнами: Австрія, Греція, Іспанія, Італія, Фінляндія та Чехія.
Тут варто обмовитися, що в Іспанії, Італії, Греції та Австрії вступ можливо без мовного сертифікату і без іспитів (в Іспанії, щоправда, є нюанс: якщо робити відразу після школи, тобто іспити), а в Фінляндії та Чехії, хоча теж можна подати документи без сертифіката, доведеться вступати з іспитами (у Фінляндії багато програми є англійською, у Чехії всі безкоштовне навчання - чеською).
В усіх вищезгаданих країнах навчання або взагалі безкоштовне, як у Греції і Чехії, або частково платна, але в будь-якому разі сума на рік є підйомною.
Ще нижче в рейтингу «зручних» для навчання країн знаходиться Норвегія, про яку часто запитують. Але там є великий недолік – можна вступати тільки з роком внз на батьківщині, так і програм англійською відносно мало, і в основному це магістратури. Хоча в Норвегії освіта недороге теж.
Крім того, варто розглянути країни, де є недороге платне навчання (до 2000 євро в рік). Це Латвія, Литва (в цих країнах можна навіть російською вчитися), Польща, Словенія і Чехія. Разом з польсько-українською програмою «Освітаполь» та моя історія абітурієнти з України зможуть гарантовано вступити до польського вишу, та отримати європейський диплом. З таким дипломом перед випускником відкриваються великі можливості, наприклад, робота на європейському підприємстві.
Якщо говорити про витрати, то кожен вирішує сам для себе. Рівень освіти в багатьох країнах високий, тобто освіта дійсно того варто. Але навіть не рахуючи того, що далеко не у всіх знайдеться 20-30 тисяч євро заплатити за навчання, то і потім залишитися в цих країнах дуже непросто, особливо вихідців з СНД. В Швейцарії, Швеції, Данії і Голландії також дуже жорсткі вимоги до тих, хто хоче залишитися працювати, в тому числі за рівнем кваліфікації, окладу, знання мови. Шанс є тільки у випускників магістратури і вище.
У випускників польських вишів, що приїхали з України, є великі шанси залишитися у цій країні, та будувати тут свою кар’єру.