19:40, 4 лютого 2018 р.
ТОП-5 помилок фінансового виховання дитини
Діти і гроші – це досить складне питання, яке часто виникає у процесі виховання. Якщо ваше чадо постійно вимагає купувати йому якісь речі і змушує вас його слухати через крик, скандал, то, за слова психологів, основна причина цьому - неправильне фінансове виховання.
Щоб уникнути подібних незручних ситуацій, слід якомога раніше пояснювати дитині основи фінансової грамотності, - пише marker-ua.info.
Дитячі психологи рекомендують залучати дітей у світ грошей як тільки ваше дитя навчилося рахувати – тобто з 5-6 років.
Стосовно кишенькових грошей, то найкращий час для появи їх у дитини – коли вона почне ходити до школи.
На жаль, фінансова грамотність – це наука, якої сьогодні якщо і вчать в українських школах, то хіба що факультативно. Виходить, що вся відповідальність за це виховання лягає на батьків, яких, до речі, теж ніхто цьому не вчив.
НАЙПОШИРЕНІШІ ПОМИЛКИ БАТЬКІВ
Купувати дитині все, що вона захоче
Це найпоширеніша і, до того ж, груба помилка батьків.
«Не варто відбирати у дитини дитинство», «В дитинстві у мене всього цього не було – нехай хоч у нього буде», «Можемо собі дозволити» – приблизно так думають батьки, які йдуть на поводу кожної примхи улюбленого чада.
«До того ж, таке потурання шкодить розвитку дитини не тільки у фінансовому плані, але і в цілому» – говорить психолог Марина Деркач.
Результати неправильного виховання дитини:
- По-перше, дитина так і не дізнається «ціну грошей».
- По-друге, вона швидко звикне до того, що у неї є все, що забажає, і для цього не потрібно докладати ніяких зусиль.
- По-третє, своїми примхами діти перевіряють батьків «на міцність». І, якщо міцність невелика, маніпуляції стануть нормою.
- По-четверте, дитина не буде знати, що означає слово «ні», а це навряд чи допоможе їй у майбутньому.
Втім, не заглядаючи далеко в майбутнє, перші негативні результати можна буде побачити вже дуже скоро. Наприклад, якщо з якоїсь причини (не обов’язково матеріальної) батьки все ж відмовлять розпещеній дитині в її черговому бажанні, то це, скоріше за все, буде сприйнято не просто в штики, а й спровокує сильну агресію.
А в дорослому житті така людина, скоріше за все, буде зловживати кредитами і не вилазити з боргів – адже з дитинства звикла отримувати все й одразу і ніяк за це не платити.
Купувати тільки дешеві і неякісні речі
«Машинку все одно зламає, а з цих черевиків виросте через півроку! Так навіщо платити більше?». Здавалося б, цілком вагомі аргументи, але де ж криється помилка?
Психологи кажуть, що це просто перехід з однієї крайності в іншу. Постійні обмеження шкодять дитині не менше, ніж постійне потурання.
Така поведінка сприяє формуванню «психології бідності», в той час як завдання кожного батька полягає в тому, щоб прищепити дитині «психологію успіху».
У дорослому житті така людина буде просто плисти за течією, постійно економити на собі та близьких, і вважаючи, що вона не варта якісних речей, гарного відпочинку та кращого життя.
Не давати кишенькові гроші
Психологи кажуть, що це ще одна поширена і дуже груба помилка. Адже якщо не давати дитині кишенькові гроші, вона буде почуватися обділеною на фоні однокласників, і у неї буде розвиватися комплекс неповноцінності.
Як ми зазначали, оптимальне рішення – починати давати кишенькові гроші, коли дитина починає ходити до школи, і починати потрібно з мінімальних сум.
У молодших класах дитині слід давати кошти на один день (проїзд, обід, булочку в шкільній їдальні і т.д.), у середній школі – на тиждень (щоб дитина вчилася самостійно планувати свої витрати), а у старшій школі – на місяць.
Також не варто постійно контролювати дитину – краще, коли вона сама вирішуватиме, як витрачати кишенькові гроші.
А тим більше, ваше чадо повинне думати, на що витрачати зароблене самостійно.
Формувати враження, що «гроші – зло»
«Не в грошах щастя», «у чесної людини не може бути багато грошей», «краще бути бідним, але чесним», «гроші – причина всіх нещасть» – подібні установки зламали життя не одній людині.
Зрозуміло, що цими фразами батьки розкидаються не від хорошого життя, а намагаються виправдати власну фінансову неспроможність.
Навіть якщо у вашому житті щось склалося не так, як ви задумували, це зовсім не означає, що і у вашої дитини теж нічого не вийде.
Тому, краще прищеплювати дитині зовсім іншу думку: її фінансове благополуччя лише у її руках, і вона зможе досягти того, що не вийшло у батьків.
Платити за допомогу по господарству і хороші оцінки
Багато батьків вважають, що плата за допомогу по господарству і оцінки відмінно мотивують дитину працювати і добре вчитися. Звичайно непогано, коли замість постійного бурчання «вимий посуд», «винеси сміття» можна просто заплатити невелику суму – і питання вирішене.
Однак психологи попереджають: робити цього не варто.
Справа в тому, що у гарній родині кожен прагне зробити свій внесок у спільне благополуччя, і робить це не заради грошей, а з любові до близьких і бажання їм допомогти. Дитина повинна розуміти це з дитинства.
Що стосується оцінок, то дитина повинна розуміти, що вчиться не для батьків. Це вклад у її власне майбутнє і вона це робить лише для себе.
Добре вчитися зараз, щоб добре заробляти і жити в достатку в майбутньому – ось, що повинно бути мотивацією до навчання, а не оплата кожних 12 балів в школі.
Якщо ж оплачувати дитині кожен крок, це загрожує тим, що вона незабаром почне «задирати» ціну і через деякий час вже ні кроку не зробить без оплати.
Втім, все вищесказане зовсім не означає, що слід взагалі відмовитися від системи заохочень. Просто вони повинні бути не частим явищем, трохи «глобальнішими» і, бажано, не грошовими.
Наприклад, успішне закінчення навчального року можна всією сім’єю відсвяткувати на ковзанці, у парку атракціонів або поїхати за місто.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
23:40
13 січня
15:42
13 січня
09:49
13 січня
08:08
10 січня
live comments feed...