16:17, 3 березня 2018 р.
Надійне джерело
Небезпека дифтерії: ліків від хвороби на Волині немає
Україні загрожує епідемія дифтерії. За словами відомого педіатра Комаровського, «вона не може не прийти». Це набагато небезпечніше захворювання, ніж кір. У дорослих набагато більше шансів померти від дифтерії, ніж у дітей.
Єдиними ліками проти цього захворювання є протидифтерійна сироватка, яку в обласній інфекційній лікарні Волині не бачили вже більше 10 років. За статистикою, половина нещеплених хворих без її введення - помирає.
Останній спалах дифтерії в Україні фіксували у 90-х роках, під час якого захворіло майже 20 тисяч людей, майже 700 осіб померло.
Через відсутність єдиного дієвого препарату від дифтерії медики закликають волинян вакцинуватися завчасно, бо імунітет від цього захворювання виробляється не так швидко, як від кору.
«Якщо при контакті із хворим на кір ще перші 72 години можна щепитися і це буде захистом від кору. Антитіла ще встигнуть виробитися і зміцнити імунітет. То при дифтерії так не буде. Тому про завтра треба подумати сьогодні», - запевняє завідувачка відділення крапельних інфекцій Волинської інфекційної лікарні Наталія Маркова.
Головна небезпека дифтерії полягає в тому, що на ранній стадії, коли можна запобігти важким ураженням органів, вона за симптомами нагадує ангіну. Ангіну люди вже навчилися лікувати, тому звертаються до лікаря тоді, коли хвороба вже прогресує.
Страшна не бактерія, яка викликає захворювання, а токсин, продукований нею. Він через потрапляння в кров з'єднується з клітинами серця, легенів, наднирників і патологічно змінює їх структуру. Саме тому цілковито вилікуватися від наслідків цієї хвороби неможливо.
Єдиним засобом боротьби проти впливу токсину на важливі органи людського організму є протидифтерійна сироватка, якої немає у Волинській інфекційній лікарні.
«Запити на її поставку у головну інфекційну лікарню області ми подаємо постійно. Однак за 10 років жодного разу її не отримували. Після останнього спалаху дифтерії в 90 роках в Україні хворих виявлено не було. Однак це не зменшує загрози, адже дифтерія у світі є. Останній спалах дифтерії був у Бангладеші. Через велику міграцію українців можливість поширення такої хвороби збільшується. Один хворий може стати причиною спалаху хвороби, а ліків від неї нема», - розповіла Наталія Маркова.
Дифтерія передається як повітряно-капельним, так і контактно-побутовим шляхом.
Найменший контакт із хворих збільшує ризик поширення цієї хвороби. Найстрашніше те, що передбачити її протікання у хворого неможливо.
«У моїй практиці були випадки, коли стан хворого на дифтерію був задовільним, ми помічали покращення. А вже через два дні людина помирала, адже після ураження серце нормально функціонувати не буде. Якщо й на мить уявити, що людина чудом виживе і поборить інфекцію, ніхто не гарантує, що після всього пережитого вона не залишиться інвалідом. Це найбільша небезпека дифтерії. ЇЇ вилікувати не вдасться, тим паче, що сироватки немає. Лишається одне – попередити її поширення, тобто вакцинуватися. Іншого виходу я не бачу», - підкреслила інфекціоністка.
Є різні локалізації дифтерії, є дифтерія носоглотки, дифтерія носа, дифтерія очей, шкіри, статевих органів. Якщо на дефект у шкірі або слизову очей потрапить збудник, то він там розмножиться і будуть ті самі зміни що і в носоглотці тільки на шкірі.
«Найпоширенішою формою дифтерії є дифтерія носоглотки. Стан у такого хворого різко погіршується. У носоглотці виникає набряк. Тоді людина може просто задихнутися. Крім цього з'являється набряк на шиї, не просто болючість лімфатичних вузлів, а цілий тістоподібний набряк. Залежно від ступеня важкості протікання хвороби (середньо-важкого чи важкого) цей набряк може опускатися навіть нижче ключиць», - повідомила Наталія Маркова.
Хоча в Україні хворих на дифтерію не фіксували давно, однак лікарі постійно діагностують хворих з метою можливого вияву цієї хвороби і попередженню її поширення.
«Вже багато років не фіксується дифтерія, але обов’язковою умовою, щоб не пропустити хворого в нашому стаціонарі, є обстеження на мікрофлору. У хворого з діагнозом ангіна обов’язково беруть мазок на БЛ (бацилу Лєфнера, або дифтерійну бактерію). Хоча вже більше 10 років не фіксується випадків дифтерії в Україні. Але настороженість щодо цього захворювання є постійно», - підсумувала Наталія Маркова.
Нагадаємо, що ліків від дифтерії в Україні обмаль, а на Волині взагалі немає, тож імунізація – єдиний ефективний спосіб захистити себе та своїх рідних. Дорослих під час минулого спалаху дифтерії померло вдвічі більше, ніж дітей. Від кору помирає один на тисячу, а від дифтерії без сироватки вмирають 50%, а з сироваткою в найкращих клініках світу все одно смертність 10-15%, тобто вмирає кожен десятий.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...