19:40, 17 квітня 2018 р.
Надійне джерело
Поради адвоката: як збільшити суму аліментів від чоловіка-фрілансера
Жінки у складних життєвих ситуаціях часто залишаються з проблемою свого юридичного захисту наодинці.
До редакції звернулася мешканка Камінь-Каширського району Ольга Мирончук зі своєю історією.
"Отримую аліменти на дитину у сумі 746 гривень, але вже кілька місяців чоловік хитрує, - розповідає Ольга. Він став фрілансером, і стверджує, що немає постійного доходу. Але - насправді дохід його дуже значно виріс. Хоча не працює офіційно, але фрілансові кошти отримує на картку. Тобто їх можна якось відслідкувати. Хочу судитись, проситиму суд встановити більший розмір аліментів, і закріпити його на певній сумі. Але не знаю, як довести ріст його доходів."
Адвокати Луцька з адвокатського об'єднання "Правовий стандарт" Віктор Коренга та Станіслав Тарашевський розповіли про особливості підготовки до судового позову та роз'яснили, як вибрати оптимальний варіант способу визначення аліментів.
Найперше: статтею 192 Сімейного кодексу наведено обставини за яких розмір аліментів може бути зменшено або збільшено за рішенням суду. Однак даний перелік не є вичерпним. До таких обставин закон відносить зміни матеріального або сімейного стану, платника або одержувача аліментів, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.
Судова практика до таких обставин відносить також зміну законодавства, зокрема щодо збільшення мінімального розміру аліментів, зміну способу їх присудження – з частки від заробітку на тверду грошову суму чи навпаки та інші.
Відповідаючи на ваше запитання, варто звернути увагу на зміст ч.1 ст.184 СК України, якою встановлено, що визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі може бути здійснено судом виключно за заявою їх одержувача.
Оскільки чоловік сплачує лише 746 грн. на місяць, очевидно, що це мінімальний розмір аліментів на утримання однієї дитини.
Якщо не вдається домовитися з чоловіком про збільшення суми аліментів - єдиний вихід у даній ситуації звернення до суду.
Однак до такого кроку слід ретельно підготуватися. Хоча чоловік і працює фрілансером, його діяльність та спосіб життя можуть залишити сліди які допоможуть в суді встановити реальний розмір його доходів чи спосіб життя. А це в свою чергу дасть змогу суду визначити розмір аліментів на достатньому рівні аби забезпечити усі потреби дитини.
Перед зверненням до суду вам варто звернутися до кваліфікованого адвоката, детально проконсультуватися та зважити усі «за» і «проти» з приводу способу визначення аліментів.
Таких способів існує два:
- в твердій грошовій сумі;
- в частці від заробітку.
Кожен із цих способів має свої переваги та недоліки, про що ми спробуємо пояснити далі.
Для переваги твердої грошової суми - можна навести як приклад, випадок коли на час присудження аліментів ваш чоловік отримує значні офіційні скупні доходи (20000 грн) щомісяця. В такому випадку, суд може присудити до стягнення – 6000 гривень і більше аліментів на утримання однієї дитини щомісяця. Зауважимо, що така сума становить дещо більше 25% доходу у випадку стягнення аліментів як відсотку від доходу. При цьому в подальшому, коли дохід чоловіка зменшується, сума аліментів залишається фіксованою і може становити фактично і 40% доходу чоловіка і навіть більше. Такого розміру не вдасться досягнути при визначенні розміру аліментів в частці від заробітку.
Для переваги призначення аліментів як частки від заробітку – можна навести як приклад, випадок коли чоловік офіційно в Україні не працює, нерухомого та вартісного майна у власності не має. Спосіб життя чоловіка не дає підстав для стягнення аліментів в достатньому розмірі. За цих обставин суд, як правило, визначаючи аліменти як частку від заробітку, наприклад в розмірі 1/4 частини доходу, одночасно встановлює мінімальний розмір аліментів.
Так, розмір аліментів на одну дитину не може бути менше 50% розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. А це становитиме близько 800 гривень на місяць. Важливо, що в подальшому може з’ясуватися що Ваш чоловік приховував дохід і працював для прикладу в Литві, де мінімальна заробітна плата становить 290 Євро, розмір заборгованості по аліментах можна буде перерахувати і аліменти становитимуть уже не 800 гривень, а приблизно (290Єх32,4грн.х1/4)=2349 гривень. Можливо такий спосіб стягнення аліментів був би найкращим у випадку, коли ваш чоловік став фрілансером.
Однак повернемося до збору доказів, які допоможуть визначитися з оптимальним способом призначення аліментів.
Умовно роботу по збору доказів можна поділити на три етапи.
1. Самостійний збір інформації.
На цьому етапі самостійно з’ясовуєте через соціальні мережі, у родичів, спільних знайомих, через відкриті інтернет майданчики, оголошення і т.д. інформацію щодо способу життя, достатку, зайнятості і доходів чоловіка. Це дасть змогу адвокату зосередитися в потрібному напрямку зі збору доказів.
2. Збір доказів та інформації адвокатом.
На цьому етапі адвокат отримує інформацію через спеціалізовані інтернет ресурси, реєстри, направляє адвокатські запити. До таких дій можна віднести отримання витягів та інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру МВС, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, направлення адвокатських запитів до територіальних органів ДФС, територіальних управлінь ПФУ, Державної прикордонної служби України, страхових компаній, туристичних фірм, туроператорів, а також відповідних банків. Звичайно, жоден банк, в тому числі Приватбанк не надасть інформації на адвокатський запит, однак відповідь банка з відмовою в наданні інформації може знадобитися для витребування цієї інформації судом.
3. Звернення до суду з позовом про зміну розміру аліментів.
На цьому етапі одночасно можна просити суд витребувати чи забезпечити докази шляхом витребування інформації з банку про відкриті рахунки та рух коштів по рахунку. Це ж стосується усіх інших суб’єктів, які відмовлять в наданні інформації з посиланням на банківську чи нотаріальну таємницю, конфіденційну інформацію чи персональну інформацію про особу.
Отримана та проаналізована фахівцем інформація обов’язково допоможе зібрати відповідні докази які допоможуть вам правильно визначитися з позовними вимогами, а суду – прийняти законне і правосудне рішення, яким визначити розмір аліментів достатніми для забезпечення гармонійного розвитку дитини, а не на рівні 50% мінімальних потреб для виживання дитини.
Варто зауважити, що судові витрати, в тому числі і послуги адвоката (за умови офіційної оплати) також будуть стягнуті з відповідача.
Читайте також:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...