15:18, 30 квітня 2018 р.
Сезон кліщів: поради лікарки та профілактика захворювання
Останнім часом різко зросла активність кліщів, природно, зросла їх атака на людей, домашніх тварин, звернень до лікарів.
Поради, як убезпечити себе від зараження і що робити, якщо вже стався укус кліща опублікувала у своєму Facebook лікарка Ольга Голубовська.
Хвороба Лайма - досить поширене трансмісивне захворювання, що являє собою спирохетоз зі схильністю до поліорганної поразки, різноманіттям клінічних форм, з можливістю формуванням хронічного перебігу хвороби. Звичайний сезон захворювання - з пізньої весни до ранньої осені і пов'язаний з активністю кліщів.
Що необхідно пам'ятати потенційним пацієнтам?
- необхідно максимально уникати укусу кліщів; для цього слід пам'ятати, що на доглянутих ділянках зі скошеною травою навряд чи будуть присутні кліщі, найвища їх концентрація спостерігається в лісах;
- при перебуванні в зонах можливого перебування кліщів необхідно наносити на шкіру і одяг репеленти, які містять ДЕТА (діетілтолуамід);
- також рекомендують носити сорочки з довгими рукавами, штани заправляти в шкарпетки, довге волосся ховати під капелюх;
Що робити, якщо на шкірі виявлено кліща:
Ольга Голубовська наголосила, що зараження менш вірогідне, якщо кліщ перебуває на шкірі менше, ніж 24 години, і більш вірогідне, якщо цей час збільшується до 48-72 годин.
1. Саме тому кліща необхідно якнайшвидше видалити. Поширеною помилкою є спроба «задушити» кліща олією, вазеліном, лаком або бензином. Також не можна стискати кліща, розчавлювати чипроколювати його, оскільки бореліх та інші збудники хворобиможуть перебувати в усіх біологічних рідинах переносника. Видаляти кліща потрібно пінцетом або спеціальним інструментом. Найкраще це робити в рукавичках, захопивши кліща якомога ближче до шкіри. Після цього рівними вертикально спрямованими рухами треба повільно витягнути кліща зі шкіри. Якщо під руками немає пінцета чи спеціального інстурмента,можна використовувати просту нитку, однак це збільшує шанси, що частина тіла комахивідірветься.
2. Якщо при видаленні кліща у шкірі залишилися частини його ротової порожнини, це не становитиме великої небезпеки, сокільки ця частина тіла комахи не є інфекційною. Потрібно звернутися до лікаря або просто дати місцю укусузажити.
3. Після видалення кліща треба обробити відповідне місце антисептиком або промити водою з милом; людина, що видалилакліща, також повинна помитируки.
4. Самостійно досліджувати кліща на наявність борелії нерекомендується.
5. При видаленні кліща не варто також обробляти комаху чи місце укусулідокаїном.
Яка профілактика захворювання?
«Для профілактики захворювання сьогодні використовують антибіотики. Треба відзначити, що в цілому уникання дії кліщів, їхнє швидке видалення є набагато ефективнішою стратегією профілактики, ніж прийом антибіотиків. Пов’язано це як із особливістю збудника, так і з особливостями інфекційного процесу в разі потрапляння борелій доорганізму людини.
Для екстреної профілактики у дорослих і дітей страших за8 років використовують разово доксициклін у дозі 200 мг (у дітей від 4 мг / кг до 200 мг)», — зазначила Ольга Голубовська.
Вона додала, що цей препарат має назначти лікар, оскільки він має ряд протипоказань:наприклад, його не можна застосовувати вагітним жінкам.Призначають таку профілактику протягом перших 72 годин, пізніше цього робити нерекомендується.
«Також не варто замінювати профілактику амоксициліном, а тим більше — приймати його цілими курсами, поєднуючи з іншими антибіотиками», — наголосила лікарка.
Нагадаємо, ми повідомляємо, на Волині розпочався сезон кліщів, тож будь-який виїзд на природу потенційно небезпечний, оскільки є ризик підхопити паразита.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:15
11 грудня
20:23
9 грудня
live comments feed...