• Головна
  • Купуємо легкове авто у фізособи: як і коли платити ПДФО
08:27, 10 червня 2013 р.

Купуємо легкове авто у фізособи: як і коли платити ПДФО

htmlimage

 Підприємство планує купити легковий автомобіль у фізособи-резидента. Операція посвідчу­ватиметься нотаріально. Чи виступаємо ми податковим агентом стосовно такої фізособі? Чи потрібно утримувати ПДФО з належної йому виплати та за яких умов?

Відповідь: Відразу скажемо: податок доведеться сплачувати лише в тому випадку, якщо фізособа протягом звітного року (з 1 січня по 31 грудня) до цього вже продавала (обмінювала) легковий автомобіль, мотоцикл або мопед. Однак навіть за таких обставин ПДФО повинна перерахувати саме фізособа-продавець перед нотаріальним посвідченням угоди. Водночас відомості про суму доходу та сплаченого з нього податку за формою № 1ДФ1 надає нотаріус.

Утім, докладніше розгляньмо порядок дій в обох ситуаціях:

1) коли покупець має справу з першим продажем;

2) і коли — з другим та наступними.

 Перший продаж. Завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» від 02.10.2012 р. № 5413-VI (даліЗакон № 5413), з 01.01.2013 р. дохід від продажу протягом звітного року ОДНОГО легкового автомобіля, мотоцикла чи мопеда ПДФО не обкладається (до цього справляли податок за ставкою 1%). Таким чином, податок у цьому випадку не платить ніхто. При цьому у формі № 1ДФ дохід не відображають. Адже, як випливає з додатка до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020, подібний дохід показують з ознакою «105», тільки якщо з нього сплатили податок. Що цікаво, ст. 173 ПКУ, яка врегульовує питання відчуження рухомого майна, чітко не описує порядку дій сторін договору під час нотаріального посвідчення першого продажу (тобто коли дохід від продажу ПДФО не обкладається). Вважаємо, що за таких обставин фізособа повинна письмовою заявою повідомити нотаріуса про те, що в поточному році не було продажів легкових авто, мотоциклів і мопедів. До речі, як варіант, про черговість продажів можна зазначити в договорі.

Другий і наступні продажі. А ось в цьому випадку доведеться сплатити податок за ставкою 5% (п. 173.2 ПКУ). Причому дохід визначають виходячи з договірної ціни, але не нижче за середньоринковучиоціночну вартість транспортного засобу (на вибір платника податків) — п.п. 173.1, 173.4 ПКУ.

Відповідно до ПКУ, середньоринкова вартість (для кожної марки, моделі транспортних засобів з урахуванням року випуску й пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажів) повинна розміщуватися на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку й торгівлі України (www.me.gov.ua) не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Але поки такої інформації на зазначеному сайті немає. Отже, у разі сплати податку без оцінки автомобіля не обійтися.

Нотаріус завірить угоду за умови, якщо фізособа надасть:

а) акт оцінки транспортного засобу;

б) документ, що підтверджує сплату податку.

Зверніть увагу!

Обов’язок зі сплати ПДФО під час нота­­ріального посвідчення договору купівлі-продажу легкового автомобіля покладено на фізособу-продавця, незважаючи на те що покупцем є суб’єкт підприємницької діяльності (п. 173.4 ПКУ).

Окремо зупинимося на питанні відображення виплаченого фізособі доходу у формі № 1ДФ. Річ у тім, що згідно з п. 173.3 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу рухомого майна виступає юрособа чи фізособа-підприємець, така особа вважається податковим агентом по відношенню до продавця й, відповідно, зобов’язана звітувати про суми виплаченого доходу та нарахованого (утриманого) фізособі податку за формою № 1ДФ (пп. «б» п. 176.2 ПКУ). Водночас ч. 2 п. 173.4 ПКУ покладає обов’язок щодо надання податкового розрахунку за формою № 1ДФ на нотаріуса. Зрозуміло, що відомості про дохід і ПДФО має подавати хтось один. Беручи до уваги те, що остання норма є більш спеціальною відносно першої (саме вона описує порядок дій сторін під час нотаріального посвідчення договору), упевнені, що подавати форму № 1ДФ слід саме нотаріусу.

 Підсумуємо

Таким чином, під час нотаріального посвідчення угоди юрособу-покупця фактично звільнено від виконання податково-агентської функції: податок сплачує сама фізособа, а в податкову звітує нотаріус.

                                                                                                                                                          Ігор БЄЛОВ,   бухгалтер-експерт газети «Інтерактивна бухгалтерія»

1 Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...