Новини компаній
17:00, 30 грудня 2024 р.
Гальшка Острозька в романі "Сумно ангел зітхнув": історичний контекст і сучасний сенс
Новини компаній
Сучасна українська література з кожним роком дарує нам усе більше творів, що не лише розважають, а й повертають нас до власного коріння. Одним із таких є роман Наталії Кавери-Безюк «Сумно ангел зітхнув». Головною героїнею книги стала княгиня Гальшка Острозька – постать, чия доля сповнена інтриг, випробувань і боротьби за свободу.
Сумно ангел зітхнув (Наталія Кавера-Безюк). Історичний роман
Роман вже встиг зацікавити багатьох читачів своєю емоційністю та глибиною історичних деталей. А для тих, хто хоче відкрити для себе цей унікальний твір, він доступний у книгарні РРВ, де можна не лише придбати книгу, а й дізнатися більше про літературні новинки, присвячені українській історії.
Сьогодні ми поспілкуємося з авторкою роману, щоб дізнатися більше про те, як створювався образ Гальшки, що спонукало до написання цієї книги та чому історичний роман залишається актуальним у сучасному світі.
- Наталіє, чому ви вирішили обрати саме Гальшку Острозьку як головну героїню свого роману? Що вас найбільше вразило в її історії?
Мабуть, починалось з співчуття до нещасної княжни, яка зазнала багато лиха і страждань, хоча була найбагатшою спадкоємицею і славилась своєю вродою. Потім, я почала шукати більше інформації про Чорну княгиню і несподівано виявилось, що факти суперечать загально прийнятій легенді. І протиріч біло так багато, що стало майже викликом, я просто повинна була знайти свою правду. Так почалось моє власне, майже детективне, розслідування.
- Як ви досліджували її життя? Чи були труднощі у пошуку історичних джерел про неї?
Коли я тільки починала свої пошуки 20 років тому, в електронному вигляді було досить мало документів та наукових робіт, тому була змушена зробити паузу, щоб зібрати більше інформації в архівах, почати подорожувати шляхами Гальшки. Мені пощастило, що останніми роками багато бібліотек світу оцифровують свої джерела і тепер я маю доступ до книг 16 століття, до історичних документів, досліджень науковців всього світу різними мовами. Якщо англійською і читаю вільно, то польскою, шведською, словацькою лише з перекладачем. Але чим складніше, тим цікавіше.
Фрагмент із книги
- У вашій книзі ви показуєте Гальшку не лише як історичну постать, а й як живу людину з емоціями. Як вам вдалося досягти такого рівня емоційності?
Я фактично прожила її життя, намагаючись зрозуміти мотивацію різних історичних постатей. Вона стала частиною щоденних розмов, майже членом родини. Разом з чоловіком ми піднімались сходами її башти в Шамотулах, блукали коридорами Вавеля, вивчали старовинні карти, щоб зрозуміти шляхи Чорної княгині. Я описувала реальні краєвиди з її вікон, її речі, її палаци і замки. Хотіла побачити її живою жінкою, з своїми щасливими і нещасними миттєвостями. Природа стала невід’ємною частиною роману. Оскільки я живу на Рівненщині, колишньому Волинському воєводстві, я могла розповісти про почуття Гальшки через враження від кожної пори року. Три частини роману: весна, літо і осінь Чорної княгині. Вони написані по-різному, щоб передати почуття підлітка, молодої і зрілої жінки. Змінюється мова, вирази, думки, поведінка княгині. Її Білий Ангел – це також метафора її внутрішнього світу.
- Чи відчуваєте ви, що доля Гальшки може бути близькою сучасному читачеві? Як її боротьба за свободу і гідність резонує із сучасними викликами України?
Я впевнена, що наша Гальшка – ідеальний приклад для наслідування. Шлях від наївної дівчинки до мудрої правительки - кожен знайде щось для себе. Більша частина її життя припала на війну з московитами. Неможливого не існує, ніколи не здаватися - це лише приклад ідеї сильної жінки.
- Як історичний контекст роману поєднується із сучасними ідеями? Чи легко було адаптувати історичну тематику для сучасного читача?
Як це не дивно, епоху Ренесансу, або пізнього середньовіччя, має багато спільного з сучасністі. Велика частина ідей, які ми вважаємо сучасними, насправді виникли ще 500 років тому. Отже, це була, мабуть, найлегша частина роботи.
- Розкажіть про ваш підхід до створення книги. Чи допомагала вам візуалізація місць та подій, описаних у романі?
Безумовно численні фотографії та ілюстрації в книжках та інтернеті корисні, але я прихильник реалістичних поробиць. Одже, від деталей посуду, одягу, меблів, підсвічників, гобеленів до розташування кімнат і краєвидів – все абсолютно достовірне і написано на особистих враженнях від реальних міст та замків.
- Ваш роман емоційно насичений і має сильний сентиментальний аспект. Як ви вважаєте, чи потребує сучасний читач таких історій, і чому?
Я думаю, що кожна людина, в глибині душі залишається дитиною, яка прагне казки. У важкі часи потреба в світлих, чистих емоціях тільки зростає. Одже, моє романтичне бачення Золотого віку нашої історії – це, можливо наївне, але дуже щире нагадування того, що добро і світло переможе.
- Роман «Сумно ангел зітхнув» можна знайти у книгарні РРВ. Як, на вашу думку, доступність книги впливає на популяризацію української історії через літературу?
Художня література, фільми – це найкращий спосіб зацікавити людей нашою історією. Книгарня РВВ робить дуже важливу справу, сприяючи поширенню публіцистичних, документальних та художніх книг.
- Чи отримували ви зворотний зв’язок від читачів? Чи був якийсь відгук, який особливо запам’ятався?
Так, маю вже цілу колекцію відгуків. Кожен з них для мене надзвичайно важливий. Цікаво, що різні люди бачать сутність книги по-різному. Книгарня РВВ опублікувала частину відгуків, які це відображають. Але відгук, який емоційно виявився для мене самим сильним, був написаний читачкою в Фейсбук : «Бог не дав їй стати матір’ю, тож тепер книга, вистраждана, роками виношена в мріях та молитвах, стала її продовженням на землі та надією на вічність»… Фінал книги розірве вам душу – плакали горожани, слуги, плакав янгол, плакала я. Я її прожила. Дякую авторці – це була чудова мандрівка в минуле довжиною в життя.
- І наостанок, чи є у вас плани на нові історичні романи? Якщо так, то чи можете розкрити, про кого вони будуть?
Так, я вже другий рік працюю над продовженням циклу про Острозьких «Незворотний час», свого роду сиквел. Тепер, це більш «чоловічий» роман, де головним персонажем став Януш Острозький, двоюрідний брат Гальшки і останній з князівського роду. Багато історичних постатей з першого роману перейшли в другий, оскільки їх історія продовжувалась далі. Тепер це шпигунські ігри, заколоти, війни, політичні інтриги. Маю надію написати третій роман циклу, який стане приквелом і розповість про часи князя Костянтина Івановича Острозького, діда Гальшки і Януша, славного полководця.
Роман «Сумно ангел зітхнув» Наталії Кавери-Безюк — це не лише подорож у світ Гальшки Острозької, але й нагадування про нашу спадщину, силу духу та боротьбу за свободу. Купити кращі книги 2024, що відображають українську історію, можна у книгарні РРВ. Відкрийте для себе унікальні історії, що поєднують минуле із сучасністю.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
22:05
Вчора
Base Blockchain: Нові можливості для українських користувачів
Новини компаній
11:00
Вчора
Війна не закінчується, коли ти складаєш зброю. Як на Волині ветерани підтримують одне одного та долають бюрократію.
Партнерський матеріал
13:07
31 грудня 2024 р.
22:32
30 грудня 2024 р.
Гальшка Острозька в романі "Сумно ангел зітхнув": історичний контекст і сучасний сенс
Новини компаній
17:00
30 грудня 2024 р.
11:35
30 грудня 2024 р.
live comments feed...