• Головна
  • "Пацієнти не знали, куди звертатися". Як громада на Волині залучила кошти на реабілітацію
Партнерський матеріал
15:00, Сьогодні

"Пацієнти не знали, куди звертатися". Як громада на Волині залучила кошти на реабілітацію

Партнерський матеріал

«Потрібно перебудовувати свідомість пацієнтів та їхніх родин — вони здатні ввійти в суспільство як повноцінні громадяни. І реабілітація сприяє цьому відновленню», — говорить директор лікарні в Рожищі Віктор Редзій.

Віктор разом з місцевою владою почав розвивати цей напрям у лікарні, аби проводити реабілітацію пацієнтів з травмами, пораненнями та хворобами нервової системи й опорно-рухового апарату.

Як у громаді на Волині співпрацюють із сусідніми громадами та медзакладом у Польщі та яке обладнання вдалося закупити, директор лікарні й міський голова розповіли ШоТам.

Віктор Редзій, директор КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня»

Віктор Редзій, директор КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня»

Пацієнти з інвалідністю вирішували проблеми на самоті

Я працюю директором закладу з 2006 року. Через свою посаду часто виїжджав у населені пункти нашої теперішньої громади. Мене вже давно тривожила ситуація, що багато пацієнтів, які перенесли серйозні захворювання нервової системи, як-от інсульти, а також ті, які отримали травми внаслідок ДТП, на виробництві, в побуті, залишалися поза увагою практично всіх — як медичної спільноти, так і, на жаль, суспільства. У нашій громаді проживають більше декількох сотень людей з інвалідністю, які потребують реабілітації. Вони вирішували свої проблеми на самоті — звичайно, їм допомагали родичі, але цього було недостатньо.

Це питання мені боліло й болить досі. Хворобу можна подолати — я розумію, що не повною мірою, але хоча б якісь певні рухи по догляду за собою, за домашнім господарством вони можуть виконувати. Якраз реабілітація сприяє цьому відновленню.

Війна загострила цю проблему. Зокрема, до нас поступають пацієнти, які отримали поранення на фронті. Це особлива категорія: без реабілітації — не тільки медичної, а й психологічної, — вони самі не подолають ці проблеми. Раніше такі пацієнти не знали, куди звертатися, бо сітка реабілітаційних закладів не була розвинена. Та зараз, коли допомога дала свій помітний ефект, вони розуміють, що співпраця з лікарем потрібна.

Пацієнт Рожищенської лікарні проходить реабілітацію на стельовому підйомнику. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Пацієнт Рожищенської лікарні проходить реабілітацію на стельовому підйомнику. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Звичайно, без певного обладнання та компетентних лікарів послуги з реабілітації надавати неможливо. Тому перше завдання, яке ми поставили перед собою, — це перекваліфікація частини медичного персоналу, а також забезпечення відділення апаратами для відновлення функцій організму. Ми зверталися по підтримку до громади й міського голови, щоб створити єдину команду, яка буде розвивати в громаді реабілітаційні послуги.

У реабілітацію входять декілька напрямків: механотерапія, кінезотерапія, психологічна допомога, використання так званих асистивних технологій. Усі ці напрямки потребують певного обладнання. Тому завдяки партнерам — Проєкту USAID «Говерла» — в цьому році ми отримали стельовий підйомник, який допомагає відновити функції ходьби для хворих, що перенесли інсульти, отримали черепно-мозкові травми тощо.

Співпраця з лікарнею в Польщі

Щоб залучити кошти до закупівлі обладнання, завдяки міській раді ми знайшли Грубешівську лікарню, яка теж була зацікавлена в розвитку реабілітаційних послуг. Рожищенський міський голова під час візиту до Польщі познайомився зі заступником старости Грубешівського повіту, який запропонував нашій громаді взяти участь в Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 та разом писати проєкт з реабілітації. Бо в наших громадах дуже сході лікарні: вони загального типу великі, надають подібні послуги за послуги, мають схожу спроможність та структуру.

Це була унікальна можливість, адже на програму Interreg NEXT можна подаватися лише, якщо маєте партнера у ЄС. Ми разом подали наш проєкт «Здорові та підтягнуті мешканці Грубешівського повіту та Луцького краю».

У Польщі представники Грубешівського повіту й Рожищенської громади підписали партнерську угоду про втілення проєкту з реабілітації. Фото: сайт Рожи...

У Польщі представники Грубешівського повіту й Рожищенської громади підписали партнерську угоду про втілення проєкту з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Коштом програми ми залучимо понад 700 тисяч євро, щоб придбати обладнання для реабілітації для лікарні. Цей грант передбачає співфінансування з боку громади — 10% від загальної суми, тому зараз ми використовуємо кошти, які нам надала громада, — близько 3,5 мільйонів гривень. Зокрема, вже придбали обладнання, щоб надавати травматологічну допомогу: артроскопічну стійку, апарат для ударно-хвильової терапії, компʼютерну та оргтехніку. У наступному ж році хочемо придбати компʼютерний томограф для діагностики. Це потрібне і дороговартісне обладнання, яке має далеко не кожна лікарня.

У межах проєкту ми запланували спільні навчання, які будуть відбуватися протягом наступного року в Польщі та в Україні на базах закладів, що займаються саме реабілітацією. Для цього хочемо залучити санаторні комплекси Прикарпаття й Волинської області. Сподіваємося, що війна закінчиться, настане мирний час, і в нас буде змога прийняти польських гостей, а наші спеціалісти поїхали б у Польщу й побачили особливості надання таких послуг у ЄС.

Обладнання для реабілітації в Рожищенській багатопрофільній лікарні. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Обладнання для реабілітації в Рожищенській багатопрофільній лікарні. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Вячеслав Поліщук, Рожищенський міський голова

Вячеслав Поліщук, Рожищенський міський голова

Три громади співпрацювали, аби надавати послуги з реабілітації

Коли ми писали проєкт у 2022 році, у колишній Рожищенський район входила не тільки Рожищенська територіальна громада, а й Доросинівська та Копачівська. Ми завжди працювали разом для того, щоб у Рожищі була лікарня, яка б обслуговувала всі ці громади. Наші зусилля обʼєднав перший міжмуніципальний проєкт, який ми підписали за експертної підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Так ми провели поточний ремонт зали, з якої починали реабілітаційне відділення.

Голови Рожищенської, Копачівської та Доросинівської громад разом з директором лікарні оглядають кабінети, де надають послуги з реабілітації. Фото: ...

Голови Рожищенської, Копачівської та Доросинівської громад разом з директором лікарні оглядають кабінети, де надають послуги з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Окрім цього, ми отримали 1,2 мільйона гривень на впровадження в лікарні асистивних технологій та обладнання високої якості. Тепер проводимо реабілітацію амбулаторно, але в перспективі хочемо, щоб у нашому закладі була й стаціонарна реабілітація.

Спеціалісти більш ніж задоволені, бо допомога перевершила сподівання й ті заявки, які вони подавали. Та найбільше задоволені пацієнти — вони здивовані, що є таке обладнання, і воно допомагає їм найближчим часом «стати в стрій».

"Пацієнти не знали, куди звертатися". Як громада на Волині залучила кошти на реабілітацію , фото-7
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...