![](https://s.0332.ua/section/logo/upload/pers/35/logo.png?20250219)
Новини компаній
16:18, 14 лютого
Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види
Новини компаній
![Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової... Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види](/dist-assets/images/cap.jpg)
Оранка та її види
Оранка — найважливіший головний обробіток грунту, що несе за своєю дією перевертання поля, кришіння верхнього шару та розпушування грунту. Під час проведення оранки Ви збільшуєте об’єми грунту, покращується грунт, він стає більш пористим, також під час оранки підрізується бур’ян, який сходить повторно, також в грунт йде з перевертанням залишкова маса яка залишилась після збору врожаю, і якщо було внесене добриво то таким чином воно заглиблюється в грунтовий шар.
Оранку проводять у встановлених агро технічних термінах. Для оранки має настати період фізичної стиглості грунту, тобто має бути відносна волога від 40 до 70 відсотків, має бути повна вологоємність землі.
![Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ..., фото-1 Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види, фото-1](/dist-assets/images/cap.jpg)
Як зрозуміти що слід вже починати оранку?
Слід стиснути у долоні грунт і пустити з висоти від 1,5 метри, і якщо кинутий грунт починає розсипатися на дрібненькі грудочки, ця ознака свідчить, що фізична стиглість вашого грунту в показниках для оранки. В період фізичної стиглості грунту ви витрачатимете менше зусиль, на оранку, грунт не прилипатиме до лапи трактора, не буде розпилюватись та буде добре розсипатись. Під час оранки, якщо грунт перезволожений або пересушений, на полі утворюється багато великих брил. А якщо проводити оранку за правильних умов то ви отримаєте ідеальну оранку, шар грунту перевертатиметься на 180 градусів під плугом, буде добре розкришуватись, а рештки рослинного походження разом з добривами лягатимуть на дно пройденої трактором борозни.
![Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ..., фото-2 Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види, фото-2](/dist-assets/images/cap.jpg)
Яка має бути глибина під час оранки?
Глибина під час оранки поля часто залежить від ґрунтових та кліматичних показників у вашому регіоні. Також на це впливають біологічні особливості вирощуваної культури, та від ступеню засмічення бур'янами вашого поля. Зазвичай оранку роблять до 20 сантиметрів у глибину.
Які є види оранки?
Є ще декілька видів оранки їх розділяють:
- мілка оранка це від 20 до 22 сантиметрів;
- звичайна оранка це 22 сантиметри;
- глибока оранка це 40 сантиметрів її ще називають плантажною оранкою.
Для чого потрібна оранка?
Метод оранки грунту поліпшує такі фізичні процеси в грунті:
- грунт стає пористим;
- волого проникним;
- покращується процес аерації;
- покращуються процеси з вбирання з грунту рослиною поживних речовин;
- покращується робота добрив;
- знищується деякий відсоток бур’янів, шкідників та збудників хвороб.
Оранка поділяється на такі пункти:
- Поділяється за технікою виконання, вона є гладенька, загінна і без загінна кругова чи фігурна;
- Поділяється за напрямками рухів трактора — є прямолінійна та контурна;
- Поділяється за станами поверхневої ріллі — є злитна, із западиною та гребениста;
- Поділяється за профілями борозневого дна — є однакові заглиблення всіх частин корпусу плуга а є ступінчасті;
- Поділяються за переміщеннями шару — є двоярусне і є триярусне;
- Поділяють за глибиною оранки — на мілке, середнє та глибоке і дуже глибоке обрання грунту.
Поділити можна на два основні способи проведення оранки грунту: є загінний вид оранки та реверсивний вид оранки тобто гладенька оранка.
- Загінний вид оранки:
Це вид оранки грунту окремою загінкою. Її приміряють на досвіді в полі де форма прямокутна чи близько до цієї форми. Для такого види під оранку поле розбивається на прямолінійний загони. Першим орють непарну частину загонів оранку роблять в склад, а вже після орається парна частина — врозгіна частина. Такий вид оранки зменшить кількості борозени і гребеня в двічі таким видом ви досягнете кращих результатів по вирівнюванні вашого поля. При такій оранці що називається в склад, трактор рухатиметься від середини поля до краю де робилась загінка, а край борозняної загінки залишатиметься з відкритими борознами а середина має — звальні гребені. Під час загінної оранки, трактор робить рухи від бокової частини до серединної частини загінок її називають оранка врозгін поля. Під час неї крайня частина скиби під ходом плуга в праву частину лягає на не орану частину площі так вона робить гребені оранки, а в середній частині утворюються розгінні борозни від оранки.
- Гладенький вид оранки:
Полицевий вид оранки без звального гребеню і розгінної борозни. Під час оранки відсутності борозни і гребеня підвищується показник якості її проведення і поліпшується умова для роботи сівалки та іншої аграрної техніка, що буде виконувати польові роботи після оранки це навіть впливає на підвищення швидкості бо буде краща якість поля. Гладка оранка впроваджується у гірському розміщенні поля, на зрошувальній ділянці та на полях які виділенні для дослідження, на таких полях відсутні роз’ємні борозни, та звальні гребені. Для такого проведення оранки використовується спеціальна балансирна техніка, яка має дві секції з корпусами − правим та лівим, також має оборотний плуг з корпусами правими та лівими, також використовують інші види плугів та тракторів які мають двосторонній хід.
![Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ..., фото-3 Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види, фото-3](/dist-assets/images/cap.jpg)
Які є підвиди оранки:
- Вид піднятої скиби — це оранка без передплужника яка проводиться зі швидкістю до 7 кілометрів за годину самими корпусами лемішно полицевими поверхнями.
- Вид оранки з перевертанням скиби — оранку проводять задернілому грунту без передплужника зазвичай на велику глибину. Під час такої оранки скиби перевертаються на 180 градусів.
- Вид культурної оранки — це оранка з використанням вже передплужників для того щоб загортати рослинні рештки та добрива.
- Вид ярусної оранки — це оранка, під час якої шари грунту міняється своїми місцями. Використовується для малородючого (дернового, дерново підзолистого грунту) та солонцюватого грунту.
- Вид плантажної оранки — ця оранка робиться на глибину в 40 сантиметрів а іноді й глибше така оранка робиться для багаторічних насаджень наприклад під садок.
- Вид без полицевої оранки — ця оранка проводиться без перевертань скиби, яка виконується корпусом без полиці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
23:03
17 лютого
14:08
17 лютого
10:11
17 лютого
10:30
15 лютого
22:00
14 лютого
Незвичайні підходи до орнаки для максимального покращення ґрунтової структури: оранка та її види
Новини компаній
16:18
14 лютого
live comments feed...